Fed szykuje nowy raport w sprawie kryptowalut. Czego możemy się spodziewać?

Zgodnie z treścią komunikatu prasowego amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), reprezentowanej przez jej przewodniczącego Jerome’a ​​Powella, instytucja opublikuje w te wakacje raport informujący o postępach, jakich dokonała w branży kryptowalutowej.

Fed stwierdziła, że globalny krajobraz płatności „napędza szybkie zmiany”. Na tej podstawie instytucja chce zbadać mechanizmy „udoskonalenia swojej roli”. Powell zadeklarował, co następuje:

„Nasze przyszłe opracowanie na temat ewolucji płatności cyfrowych – wraz z naszą pracą jako nadzorcy, regulatora i operatora systemu płatności – ma na celu przyspieszenie realizacji celu, jakim jest zapewnienie, że system płatności i gospodarka będą działać na korzyść wszystkich Amerykanów.”

Fundamenty i ryzyko

Powell podkreślił potencjał kryptowalut i aktywów cyfrowych w ulepszaniu obecnego systemu finansowego. Odniósł się w szczególności do walut cyfrowych banków centralnych (CBDC) jako głównego narzędzia przynoszącego korzyści ogółowi społeczeństwa.

„Jako bank centralny Stanów Zjednoczonych, Rezerwa Federalna jest odpowiedzialna za promowanie stabilności monetarnej i finansowej oraz bezpieczeństwa i wydajności systemu płatności. Realizując te fundamentalne zadania, uważnie monitorujemy i dostosowujemy się do nowinek technologicznych, które obecnie zmieniają świat płatności, finansów i bankowości.”

Fed ma zbadać „ryzyko”, które może pojawić się w przypadku CBDC i aktywów cyfrowych jako części systemu finansowego. Instytucja oceni „efektywność” tych aktywów w celu poprawy kluczowych aspektów systemu płatniczego: bezpieczeństwa, dynamiki oraz możliwości pomocy w sektorze krajowym i korporacyjnym.

Stanowisko Fed w sprawie kryptowalut

Powell niejednokrotnie odnosił się do bitcoina jako narzędzia wykorzystywanego w nielegalnych transakcjach oraz zmienności jego ceny. Nie był również przekonany co do roli cyfrowego dolara w gospodarce USA. Dwa miesiące temu Powell wydawał się bardziej przekonany o potencjalnej użyteczności CBDC.

Podczas konferencji Komitetu ds. Płatności i Infrastruktury Rynkowej w Szwajcarii Powell powiedział, że CBDC może z powodzeniem współistnieć z płatnościami gotówkowymi.

CBDC są teoretyzowane jako stablecoiny wspierane przez FIAT, które są bezpośrednio kontrolowane i emitowane przez państwo. Wszystkie transakcje byłyby widoczne w łańcuchu bloków i prawdopodobnie będą służyć jako szybsza, bardziej identyfikowalna metoda rozliczania środków w porównaniu do gotówki. Waluty cyfrowe banków centralnych mogą jednak okazać się nie być tak – według niektórych paradoksalnie – przystępne w użyciu jak bitcoin lub inne „publiczne” kryptowaluty.

„Projekt CBDC podniósłby ważną kwestię polityki pieniężnej, stabilności finansowej, ochrony konsumentów, kwestii prawnych i prywatności i będzie wymagał starannego przemyślenia i analizy – w tym wkładu opinii publicznej i wybranych urzędników.”

Spodziewamy się odgrywać wiodącą rolę…”

Przed podjęciem oficjalnej decyzji, Fed rozpocznie konsultacje społeczne, aby wysłuchać przedstawicieli różnych sektorów i ich uczestników w tej sprawie. Powell twierdził, że Stany Zjednoczone i ich Rezerwa Federalna rozpoczną „przemyślany” proces dotyczący kryptowalut i aktywów cyfrowych:

„(…) spodziewamy się odgrywać wiodącą rolę w opracowywaniu międzynarodowych standardów dla CBDC, aktywnie współpracując z bankami centralnymi w innych jurysdykcjach, a także z organami regulacyjnymi i nadzorczymi w Stanach Zjednoczonych przez cały ten proces.”

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze