FCA zakazuje sprzedaży kryptowalutowych instrumentów pochodnych inwestorom detalicznym

2 524

W dniu dzisiejszym FCA opublikowała zarządzenie PS20/10 dotyczące zakazu sprzedaży kryptowalutowych instrumentów pochodnych dla inwestorów detalicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie już 6 stycznia 2021 roku.

Po ostatnich wydarzeniach wokół BitMEX-a, jak echo powraca dyskusja wokół zakazu sprzedaży instrumentów pochodnych kryptowalut dla inwestorów detalicznych. FCA wzięła się zatem do roboty i prowadzone od kilku lat plany przekuła w rzeczywistość.

W oficjalnym komunikacie FCA w tej sprawie czytamy:

Financial Conduct Authority (FCA) proponuje przepisy dotyczące szkód wyrządzanych konsumentów detalicznych wynikających ze sprzedaży instrumentów pochodnych i papierów wartościowych będących przedmiotem obrotu giełdowego (ETN) odnoszących się do niektórych rodzajów kryptowalut.

FCA uważa, że ​​produkty te nie są odpowiednie dla konsumentów detalicznych, którzy nie mogą wiarygodnie ocenić wartości i ryzyka związanego z instrumentami pochodnymi lub ETN, które odnoszą się do niektórych krypto aktywów (krypto-pochodnych). Jest to spowodowane:

  • nieodłącznym charakterem aktywów bazowych, które nie mają wiarygodnych podstaw wyceny
  • rozpowszechnieniem się przypadków nadużyć rynkowych i przestępstw finansowych na rynku wtórnym kryptowalut (np. kradzież w sieci)
  • ekstremalną zmienność ruchów cen kryptowalut oraz
  • niedostatecznym zrozumieniem kryptowalut przez konsumentów detalicznych i brak wyraźnej potrzeby inwestycyjnej produktów inwestycyjnych, które się do nich odnoszą

Cechy te oznaczają, że konsumenci detaliczni mogą ponieść szkodę z powodu nagłych i nieoczekiwanych strat, jeśli zainwestują w te produkty.

Jakie zapisy zawierają nowe regulacje?

Nowa polityka FCA dotyczy wszelkich firm, które wydają lub współtworzą produkty, które odwołują się do kryptowalut. W zakresie tej palety znajdują się również wszelkiej maści brokerzy, platformy inwestycyjne, czy doradcy finansowi. Dotyczy do również operatorów systemów, platform obrotu przeznaczonych dla konsumentów detalicznych i szeroko rozumianych organizacji konsumenckich.

Opublikowane dziś wytyczne to ostateczne regulacje w sprawie krypto-derywatywów dla inwestorów detalicznych, jeżeli chodzi o Wielką Brytanię.

Firmy, które prowadzą marketing, dystrybucję lub sprzedaż w lub z Wielkiej Brytanii odpowiednich produktów klientom detalicznym, będą musiały przestrzegać tych przepisów od 6 stycznia 2021 r. – stanowi komunikat FCA.

Komentarze