FBI podnosi alarm: 'Straciliśmy 5,6 miliarda dolarów. To wzrost o 45%’ . Oszuści i SEC zabiją kryptowaluty?

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wskazało, że oszustwa związane z kryptowalutami pochłonęły w calym 2023 roku roku ponad 5,6 miliarda dolarów. To wzrost o 45% w porównaniu do 2022 roku, gdy obserwowaliśmy upadek Luny i giełdy FTX. Choć kryptowaluty oferują nowe możliwości zarobku, ich zdecentralizowany charakter i brak regulacji sprawiają, że stają się atrakcyjnym celem dla przestępców.

Przypominamy, że odnośnie deregulacji sektora wielokrotnie odnosił się nieżyjący już John McAfee, którego zdaniem regulacje nie poprawiłyby 'standardów’ branży… Ponieważ ludzie nie edukują się i angażują kapitał w inwestycje, o których nic nie wiedzą. Niestety, stwierdzenie to wydaje się wciąż aktualne, a rosnąca świadomość dot. samego rynku kryptowalut nie nadąża za nowymi strategiami i technologią, w którą wyposażają się wyrafinowani hakerzy.

Według danych FBI, oszustwa inwestycyjne stanowiły ok. 32 000 zgłoszonych przypadków w 2023 r., Co najmniej 4-krotnie pobiły inne rodzaje oszustw. Straty spowodowane nimi wyniosły ok. 3,9 miliarda dolarów. Ostatni raport Chainalysis podkreślił wzrost nielegalnych działań, a jedna z witryn ułatwiających tę działalność miała procesować ponad 49 mld USD w transakcjach crypto, od 2021 roku. Sama skala nielegalnych transakcji także rośnie.

W roku 2023 Chainalysis stwierdził, że nielegalne transakcje wzrosły drugi rok z rzędu i osiągnęły 20,1 mld USD w 2022 roku. Pełny raport za rok 2023 jeszcze się nie ukazał. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. FBI otrzymało ponad 18 000 skarg zgłaszających oszustwa związane z kryptowalutami. Straty wyniosły ponad 1,9 mld USD. W 2024 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nałożyła grzywny warte łącznie ponad 4,8 mld USD. Jest to najwyższa kwota grzywny nałożona przez SEC w ciągu ostatnich 11 lat, mimo że do końca roku pozostały cztery miesiące.

Ilość skarg rejestrowanych w FBI, związanych z kryptowalutami rośnie wykładniczo od 2020 roku. Źródło: FBI

Skuteczni jak nikt inny?

Według raportu FBI Internet Crime Complaint Center, w ubiegłym roku zarejestrowano niemal 69 500 skarg dot. oszustw od użytkowników z USA i innych krajów. Same zgłoszenia dotyczące oszustw związanych z kryptowalutami stanowiły zaledwie około 10% wszystkich przypadków, odpowiadając za niemal połowę łącznych strat zgłaszających. W miarę jak kryptowaluty zyskały na popularności, przy akompaniamencie wzrostów cen Bitcoina, liczba oszustw skokowo rosła.

Według obserwatorów kluczowe jest, by inwestorzy, rządy i instytucje finansowe ściśle współpracowały nad stworzeniem bezpiecznego środowiska dla użytkowników oraz minimalizowaniem oszustw. Sprzeciwiają się temu zwolennicy decentralizacji, którzy uważają te dane za 'przykrywkę’ do kontrolowania przepływów kapitału na zdecentralizowanych rynkach kapitałowych. Przede wszystkim, jak dotąd nie wiadomo dokładnie, jak miałby być regulowany globalny, zdecentralizowany rynek i wciąż nie ma 'globalnego’ ciała powołanego, specjalnie w tym celu.

Po stagnacji na rynku kryptowalut w 2022 roku, ceny wielu projektów ponownie zaczęły rosnąć. Zatem to musiało przyciągnąć uwagę przestępców. Bitcoin w zeszłym roku podwoił swoją wartość, a w 2024 roku wzrósł o kolejne 35%, bijąc trzykrotnie stopę zwrotu z S&P 500 czy Nasdaq. Asystent dyrektora Wydziału Dochodzeń Kryminalnych FBI, Mark Nordwell przekazal, że „wraz z rosnącym znaczeniem kryptowalut w globalnym systemie finansowym, wzrasta również ich wykorzystanie przez przestępców”.

W efekcie nie widać ucieczki, a kapitał jaki pozyskali hakerzy prawdopodobnie zostanie 'użyty’ do tworzenia kolejnych, coraz bardziej wyrafinowanych oszustw. Według FBI największe straty generowały tak zwane fałszywe inwestycje. Odpowiadały za około 71% wszystkich strat związanych z kryptowalutami, ale nie wyjaśniono, co dokładnie kryje się pod pojęciem 'strat’ oraz jakie aktywa zakwalifikowano do 'false investments’. Inne powszechne formy oszustw, m.in. 'call center’ czy podszywanie się pod instytucje rządowe, odpowiadały za ok. 10% strat.

Strategie oszustów i kwota utraconych środków z ich tytułu w 2023 roku. Źródło: FBI
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom