Europejski Bank Centralny publikuje wyniki konsultacji w sprawie cyfrowego euro

Europejski Bank Centralny opublikował wyniki konsultacji społecznych w sprawie cyfrowego euro. Instytucja jest coraz bliżej podjęcia decyzji, czy formalnie zainicjować prace nad taką inicjatywą.

Zgodnie z treścią opublikowanego dziś komunikatu, EBC otrzymał ponad 8200 odpowiedzi w ramach publicznych konsultacji odnośnie cyfrowego euro. Jest to niewątpliwy rekordowy wynik, jeżeli chodzi o historyczne wolumeny zaangażowania w tego rodzaju konsultacje. Spośród wszystkich odpowiedzi 47% pochodziło z Niemiec. Znaczna ich część przyszła również z Włoch i Francji, co stanowi odpowiednio 15% i 11% wszystkich odpowiedzi.

Co powiedzieli respondenci?

Większość respondentów stwierdziła, że ​​najbardziej pożądaną cechą potencjalnego cyfrowego euro byłby satysfakcjonujący poziom prywatności. Taka deklaracja stanowiła 43% wszystkich obywateli UE i specjalistów, którzy wzięli udział w konsultacjach.

„Prywatność jest uważana za najważniejszą cechę cyfrowego euro zarówno przez obywateli, jak i przez specjalistów biorących udział w konsultacjach, zwłaszcza przez sprzedawców i inne firmy” – odnotowano w raporcie.

Jako najważniejsze priorytety na poziomach 18% i 11% respondenci wskazali odpowiednio bezpieczeństwo i możliwość dokonywania płatności w całej strefie euro. 9% respondentów podkreśliło znaczenie wyeliminowania dodatkowych kosztów, a 8% zwróciło uwagę na potrzebę korzystania z cyfrowego euro w trybie offline.

„Większość obywateli w próbie postawiło na prywatność, nawet jeśli ograniczyłoby to możliwość korzystania z transakcji offline i ograniczyło możliwość otrzymywania dodatkowych innowacyjnych usług lub nawet połączenia funkcji offline i online” – zauważył Europejski Bank Centralny.

Cyfrowe euro może odnieść sukces tylko wtedy, gdy spełni potrzeby Europejczyków.

Zainicjowane w październiku 2020 r. konsultacje publiczne EBC dotyczące cyfrowego euro potwierdziły wstępne ustalenia banku. Stanowią cenny wkład w kierunku potwierdzenia ewentualnej decyzji zaplanowanej na połowę tego roku o wszczęciu formalnego dochodzenia w sprawie cyfrowego euro. Członek zarządu EBC Fabio Panetta stwierdził:

„Cyfrowe euro może odnieść sukces tylko wtedy, gdy spełni potrzeby Europejczyków. Dołożymy wszelkich starań, aby cyfrowe euro spełniało oczekiwania obywateli podkreślone w konsultacjach społecznych”.

Według prezes EBC Christine Lagarde, jeśli rada zarządzająca EBC i Parlament Europejski zdecydują się kontynuować tę inicjatywę, cały proces przyjęcia cyfrowego euro może zająć do czterech lat.

Kwestia prywatności użytkowników pojawiła się jako jeden z największych problemów związanych z walutami cyfrowymi banków centralnych, zastanawiając rządy, jak zapobiegać nielegalnej działalności finansowej, jednocześnie zachowując poufność.

Podczas gdy kraje takie jak Stany Zjednoczone wolą nie posuwać się naprzód z pracami nad CBDC, dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, inne kraje, takie jak Chiny, aktywnie eksperymentują z CBDC. Po uruchomieniu pierwszych programów pilotażowych cyfrowego juana w 2020 roku, chiński bank centralny opisał swoje podejście do „kontrolowanej anonimowości”, które ma na celu zapewnienie maksymalnej ochrony prywatności chińskim użytkownikom CBDC.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.