Ethereum czeka najbardziej spektakularna porażka w historii kryptowalut?

Zbliżający się Ethereum merge choć nie spowodował szczególnie silnej popytowej fali jest wciąż jednym z najczęściej analizowanych wydarzeń w sektorze kryptowalut. Fatalny sentyment w setkorze ryzykownych aktywów sprawił, że wzrosty pod nachodzące wydarzenie, które wyciągnęły Ethereum powyżej 2000 USD zostały zgaszone gdy rynek w Jackson Hole przekonał się o nieugiętym, restrykcyjnym stanowisku Rezerwy Federalnej. Dotychczas token zdołał odbić o blisko 80% od czerwcowych minimów. Jest to jednak wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań byków.

Właściwie popularność tematu 'the merge’ nie powinna dziwić ponieważ przejście z systemu Proof of Work (który wymaga energochłonnego wydobycia tokenów przez górników by zatwierdzać transakcje), do Proof of Stake (ekologicznego, opartego na walidatorach i właścicielach węzłów) będzie pierwszą zmianą konsensusu na istniejącym blockchainie w historii kryptowalut, zatem programiści podjęli się czegoś co nigdy wcześniej nie zostało dokonane. Dodatkowo zmiana zostanie zaimplementowana w Etheruem, które jest drugą największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji i największą pod względem aktywności w sieci, ilości dAppsów (ponad 3400 projektów) oraz inteligentnych kontraktów. W dzisiejszej analizie skoncentrujemy się i spróbojemy przewidzieć przyszłe reakcje cenowe Etheru oraz możliwe ryzyko związanego z Merge. Część analityków zaczęła wieścić iście katastrofalne wizje przed scaleniem. Przyglądniemy się im.

Projekt Wenmerge udostępnia analizę nadchodzącego wydarzenia oraz wybuchu tzw. bomby trudności opierając się na aktualizowanych danych z sieci Ethereum. Obecnie strona przewiduje wybuch „difficulty bomb” za około 9 dni, the Merge będzie miał miejsce dosłownie kilka godzin później. Źródło: Wenmerge

Warto zachować ostrożność?

Justin Sun, znany kryptowalutowy inwestor i założyciel projektu Tron wskazał na rosnące ryzyko ataków hakerskich podczas Merge. Hard forki częstą są pewnego rodzaju przynętą dla profesjonalnych oszustów, którzy próbują wykorzystac chwilową niestabilność sieci. Osoby posiadające Ether, w Ethereum blockchain w dniu the Merge otrzymają token EtherPOW, co zdaniem części analityków może zachęcić hakerów do wykonania repliki ekosystemu Ethereum wraz z kopiami jego wszystkich zasobów, w tym aplikacji.

Głosy analityków są podzielone. Szef działu Research w DappRadar, Pedro Herrera wskazuje na lekarstwo ograniczenia oszustwa EtherPOW „Jeśli chcesz grać swoimi aktywami POW, przenieś je do innego portfela, gdzie nie ma sposobu, aby atakujący mógł odtworzyć transakcję”. Menadżer produktów cyfrowych w ConsenSys przekazał, że „nie spodziewa się, że ataki replay będą znaczącym problemem, jeśli w ogóle wystąpią”. Wydaje się, że prawdopodobieństwa takiego scenariusza nie zakładają również deweloperzy Ethereum. Z drugiej strony Toby Lewis, z Novum Insights twierdzi, że może zagwarantować, że „Merge jako tzw. wydarzenie krawędziowe będzie bardzo wyboistą jazdą’.

W 2016 roku hard fork Ethereum okazał się być zachętą dla hakerów, którzy oblegali sieć przez kilka tygodni. Dzięki atakom replay hakerzy odtwarzali transakcje użytkowników i kradli tokeny. W ten sposób m.in. giełda Yunbi straciła 40 000 tokenów ETH; hakerzy mogliby wykorzystać źle zbudowane inteligentne kontrakty by uruchamiać aplikacje w sieci Ethereum. Na możliwość takiego przypadku wskazała Josselina Feista, dyrektor inżynierii blockchain w Trail of Bits, firmy audytującej inteligentne kontrakty. Coinbase zamierza wstrzymać wypłaty i depozyty Ethereum oraz wszystkich tokenów opartych o ekosystem Ethereum w okolicach The Merge. Prawdopodobnie w ślady Coinbase pójdzie dużo większa ilość podmiotów zamierzających zabezpieczyć Merge. Użytkownicy zbliżający się likwidacji mogą być bezsilni by wyjść z pozycji na czas jeśli walidatorzy nie zsynchronizują się z innymi w łańcuchu bloków, wówczas cała sieć wg. Pedro Herrery z DappRadar może zostać wówczas wstrzymana. Pojedyncze takie przypadki deweloperzy zaobserwowali podczas ostatniej aktualizacji, w sieci Goerli.

Strachy na lachy ?

W 2000 roku światowe rynki i świat technologii zamarł w oczekiwaniu na prognozowany przez część analityków błąd określany mianem Y2K lub tzw. pluskwą milenijną. Apokalipsa prognozowana przez pesymistów oczywiście nie nadeszła, a pojawiajace się błędy okazały się tymczasowe i relatywnie niewielkie. Pierwotnie zgłoszony jeszcze w latach 50-tych przez Boba Bemera problem poważnej wagi nabrał dopiero 1994 roku. Analogicznym, podobnym problemem jest 'problem 2038 roku’, który wydaje się być poważniejszy od Y2K.

Wydaje się, że spora część plotek o potężnej awarii w obliczu Ethereum Merge podobnie do pluskwy milenijnej ma również silne podłoże psychologiczne i spowodowana jest ogólną awersją do ryzyka, oraz obniżonym zaufaniem do 'cyfrowych’ wydarzeń. Czujność inwestorów w bessie jest wyraźnie zwięszona co jest efektem przypadków m.in. projektu Luna/Terra, Celsiusa, 3AC czy upadkiem algo stablecoinów, a obecne ciąży wycenie Etheru. W ten sposób Merge w bessie zamiast powodować falę popytową zmienił się w 'risky momentum’. Idąc za tym jeśli przejście ETH odbędzie się bez większych problemów ekosystemu Ethereum możemy spodziewać się euforycznego powrotu ’ostrożnych’ byków na rynek.

Inteligencja roju pomoże przewidzieć wynik The Merge?

Platforma analityczna zbudowana przez amerykańską firmę Unanimous AI pozwala łączyć analityków w 'rój’, który w czasie rzeczywistym odpowiada na pytania 'konkurując’ ze sobą o wytypowaną odpowiedź. Statystyka potwierdziła, że zorganizowany w ten sposób rój charakteryzuje się wyższym stopniem trafności odpowiedzi od wybranych typów najlepszych nawet analityków. Sztuczna inteligencja szczególowo śledzi i bada zachowanie poszczególnych uczestników roju pomagając m.in. określić stopień przekonania biorącej udział w badaniu grupy. Ostatnie badanie dot. Ethereum Merge zostało przeprowadzone 31 sierpnia. Jednym z głównych elementów stała się prognoza ceny Ethereum po 'the merge’. W nachodzącym tygodniu twórcy podejmą dodatkowe próby analizy głośnego wydarzenia:

Sztuczna inteligencja analizująca wybory uczestników roju dostarcza analityczny „obraz mózgu” agregującego wszystkie informacje posiadane przez grupę, co CEO firmy, dr. Louis Rosenberg określa mianem 'hive mind’. Źródło: Twitter, CryptoSwarmAI

Badanie roju wskazało około 30% szans na przełożenie 'The Merge’ w czasie oraz 70% szans na scalenie pozbawione dużych błędów technicznych. Analitycy w platformie wskazali również na cenę Etheru w okolicach 1650 USD przed 'The Merge’ oraz podkreślili, że sam Merge nie spowoduje potężnych wahań cen tokenu, którego wycena będzie wówczas poruszać się płasko. Jednocześnie rój prognozował blisko 15% wzrost cen Ethereum na miesiąc po udanym przejściu na PoS. Jest to oczywiście wyłącznie wynik badania, ocena prawdopodobieństwa nie jest wiążąca i nie determinuje zmienności cenowej Ethereu jednak może okazać się pomocnym narzędziem w rękach traderów.

Subiektywna ocena

W ocenie autora artykułu tzw. 'sprzedaż faktów’ tj. potężne spadki po przejściu PoS miałaby miejsce gdyby Jerome Powell w Jackson Hole brzmiał bardziej gołębio uprawdopodabniając gołębi 'pivot Fed’, który rozgrywały rynki. Tak się nie stało, a rajd Ethereum został przerwany 'w pół drogi’ do wydarzenia. Dodatkowo ryzyko związane z Merge wciąż ogranicza popyt na token i może stwarzać presję podażową. W subiektywnej ocenie autora artykułu Merge przejdzie bez poważnych błędów, zdolnych zachwiać siecią. W obliczu ostudzenia popytu w ostatnich tygodniach tokenów Ethereum nie zakupiła całkowita grupa docelowo zainteresowanych posiadaniem Etherów inwestorów. Inwestorzy ci prawdopodobnie wrócą na rynek gdy przekonają się, że PoS i bobma trudności zostały wdrożone prawidłowo. Poniżej autor podzieli się swoimi typami fluktuacji cenowych do czasu 'The Merge’ oraz po nim.

Do czasu the Merge: Ograniczone wzrosty w okolice 1650 USD, spadek na kilka dni przed i w trakcie 'the merge’ w obliczu awersji do ryzyka i decyzji Fedu w sprawie stóp procentowych

Po the Merge i bombie trudności: Ponowne wzrosty w okolice 2000 USD, napływ kapitału = ryzyko zdjęte z Ethereum i potencjalne wysokie zainteresowanie instytucji deflacyjnym Etherem (wskazywał na to również raport Bloomberg Intelligence)

Podsumowanie

Spadek sentymentu przed Ethereum Merge jest koronnym dowodem na to, że nastroje rynku są historycznie fatalne, zatem obecne wyceny są tym bardziej atrakcyjne dla długoterminowych inwestorów wierzących w potencjał kryptowalut. W warunkach hossy Ether podobnie do m.in. Cardano rosnącego pod hard fork Alonzo latem 2021 roku notowałby potężne zwyżki. Bessa jest jednak wymagająca a wewnętrzne problemy branży kryptowalutowej ograniczyły popyt na ryzyko oraz zaufanie do wszystkich projektów co dziś wyraźnie ciąży Etherowi. Jeśli deweloperzy staną na wysokości zadania i ETH stanie się deflacyjnym projektem PoS możemy obserwować przypływ zainteresowania. Adekwatnie jednak jeśli pojawią się poważne błędy… Panika będzie nieunikniona, a Ethereum stanać w obliczu spektakularnej porażki powodując wzrost zainteresowania Ethereum Classic.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze