Ethereum wyprzedzi Bitcoina w ciągu 12 miesięcy?

Główny 'rywal’ Bitcoina, Ethereum choć od dawna osłabia dominację króla kryptowalut nigdy nie był tak odczuwalnie blisko momentu w którym kapitalizacją zagrozi kryptowalucie dzięki której powstała hossa. Analitycy z FSI Insight są zdania, że Etherem może dokonać historycznego zdarzenia w ciągu najbliższego roku. Pochylmy się na jakich przesłankach budowane są takie teorie i dlaczego są warte uwagi?

Argumenty za… przeciw zostało niewiele?

Zacznijmy od wymienienia powodów dlaczego Ethereum może dokonać 'flippeningu’:

  • Ekologiczny blockchain dzięki Proof of Stake (nawet 99,9% redukcja zużycia energii elektrycznej)
  • Większa skalowalność i aktywność deweloperów
  • Spadająca ilość Etherów dostępnych na rynku dzięki bombie trudności
  • Deflacyjny model potencjalnie stworzy presję instytucjonalną adopcję
  • Efekt sieciowy wspiera Ethereum, które wciąż jest najchętniej używanym blockchainem mimo rekordowych opłat w sieci (gas fees)
  • Bezkonkurencyjna platforma pod względem ilości smart contracts, obrotów tokenami NFT (OpenSea) oraz projektów Metaverse
  • Blockchain na którym budowane są stablecoiny, w tym wspierany przez BlackRock USDC (Circle)
  • Potężne możliwości uzyskiwania dochodów jakie stwarza staking

Warto dodać, że jedenasty przeprowadzony przez deweloperów 'shadow fork’ w mainnecie Ethereum ujawnił dwa potencjalne problemy po przeprowadzonym 'mergu’. Czołowy deweloper ETH, Tim Beiko podzielił się aktualizacjami, z których jeden jest znany deweloperom jeszcze z aktualizacji w sieci Goerli i związany jest z produkcją błędnego bloku, drugim jest również produkcja bloku przez Nethermind (klient Ethereum, operujący w Windows, Linux i MacOs obsługujący algorytmy konsensusu oraz Proof of Stake)

Jakie są 'wady’ Ethereum i co może blokować flippening?

  • Dynamicznie rozwijająca się konkurencja 'ethereum killers’ (Cardano, Solana, Bitgert etc.)
  • Potencjalne problemy deweloperów ze skalowaniem sieci
  • Wysokie opłaty hamujące szerszą adopcje (merge nie rozwiąże tego problemu)
  • Ryzyko wystąpienia błędów po mergu, które może powstrzymywać instytucje przed kupnem nim merge się odbędzie
  • Relatywnie mniejsza kapitalizacja i większa zmienność

Podsumowanie

Kryptowaluty mają za sobą bardzo bolesne kilka dni, które prawdopodobnie oczyściło rynek z ostatnich 'niedowiarków’ oraz zlikwidało pozycje przelewarowanych funduszy oraz traderów opcji.

https://twitter.com/DaCryptoGeneral/status/1560895609598447616
Częśc byków nie zakładała takiego scenariusza choć poprzednie bessy potwierdzają, że rynek nieustannie testuje kluczowe wsparcia i opory nim 'dołek zostanie uklepany’ jako baza dla dalszego momentum
Najwięcej stakowanych ETH (31,2%) wciąż odbywa się w Lido

Paradoksalnie dla inwestorów długoterminowych obecna sytuacja może okazać się okazją do zwiększenia pozycji. Należy jednak wziąć poprawkę, że traderzy handlują z innymi traderami (oraz sztuczną inteligencją) w zależności od interwału czasowego. Część dużych inwestorów odwiedza rynek kryptowalut wyłącznie w czasie paniki i nie wraca do niego, inni natomiast handlują aktywnie dostarczając płynność licząc na to, że pobiją rynek.

Kapitalizacja Ethereum wynosi około 240 mld USD wobec niewiele ponad 410 mld USD Bitcoina. Idąc za tym różnica wielkości mierzona kapitalizacją obu kryptowalut systematycznie spada. Scenariusz zwiększajacego wartość, deflacyjnego Ethereum wydaje się leżeć na stole a część kryptowalutowego rynku zdążyła już go sobie przyswoić jako prawdopodobny co ma swoje odzwierciedlenie we wzrośnie pozytywnego sentymentu przed merge i większych od Bitcoina wzrostach jakie w lipcu i sierpniu przyciągnęło Ethereum.

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Może Cię zainteresuje:

Nowe technologie i rozwiązania rozwijają się mimo kryptowalutowej zimy.
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom