Ethereum 2.0 czekają problemy?
Wątek pozycjonującej się do przejścia na model zatwierdzania transakcji Proof of Stake kryptowaluty Ethereum jest najczęściej poruszanym w świecie zdecentralizowanych finansów tematem w 2022 roku co już samo w sobie stanowi jak istotne dla całego rynku będzie to wydarzenie. To włąśnie na blockchainie Ethereum budowana jest miażdżąca większość projektów w świecie kryptowalut. Dzięki temu Ether może w obecnych warunkach liczyć na wzrost chociażby w obliczu efektu sieciowego… Czy Ethereum utrzyma trend i zdominuje rynek? Co na to górnicy ETH, którzy być może już końcem września zostaną 'pozbawieni pracy’? Co o tym wiemy?
- Blockchain Ethereum ma stać się w 100% protokołem Proof of Stake dzięki 'scaleniu’ zaplanowanemu na 19 września tego roku. Dzięki temu wydobycie będzie ok. 99,5% mniej energochłonne (rosnące koszty energii, ekologia) – idąc za 'nowomową’ – zrównoważone. Poza tym Ether ma być też szybszy (nawet 100 000 transkacji przetwarzanych w ciągu sekundy) oraz tańszy (trwały spadek Gas Fees, choć te obecnie są już historycznie tanie w obliczu spadku ilości transakcji w sieci).
- Wisienką na torcie dla inwestorów ma stać się właśnie zmiana konsensusu, która wymusi kapitulację górników dzięki tzw. ’bombie trudności’ która sprawi, że kopanie kolejnych Etherów przestanie być opłacalne na korzyść modelu walidatorów transakcji. Wiązać się to będzie z zamrożeniem podaży, co z kolei może sprzyjać szokowi podażowemu jeśli popyt na Ether pozostanie silny. Dzięki temu 'flippening’ Bitcoina może być 'tuż za rogiem’, a liczba projektów budowanych na 'nowym’ Ethereum powinna wzrosnąć w wyniku zainteresowania instytucji oraz deweloperów.
- Jak łatwo się domyślić zmiana na PoS nie jest na rękę górnikom, którzy chcą utrzymać swoją rolę i oczekiwać zwrotu z inwestycji w kosztowny sprzęt. Firma badawcza Messari oszacowała wartość górniczego przemysłu Ethereum na ok. 19 mld USD a wiele wygląda na to, żę tzw. 'minerzy’ będą musieli znaleźć alternatywne źródło dochodów. Mining to w skrócie skomplikowany proces weryfikacji transakcji w łańcuchu bloków – komputery górników ścigają się między sobą w rozwiązywaniu problemów matemtycznych, które upoważniają je go zapisu transakcji w blockchainie za to otrzymują nagrody wypłacane w tokenach BTC. Staking tj. model który zastąpi 'mining’ nie będzie wymagał potężnej mocy obliczeniowej.
- Na Ethereum merge może skorzystać sieć Ethereum Classic, która powstała dzięki hard forkowi z 2016 roku gdy skradziono ok. 60 mln USD jednemu z DAO (zdecentralizowanych organizacji autonomicznych) sieci Ethereum. Ethereum Classic posiada 'skromne’ 5 mld USD kapitalizacji wobec blisko 200 mld USD Ethereum jednak w ostatnich tygodniach token odnotował imponujący wzrost. To właśnie do tej sieci mogą migrować górnicy Ethereum i potężna moc obliczeniowa ich komputerów. Zdania górników wciąż jednak są podzielone. Dla przykładu gigant w sektorze platform górniczych Bitmain zainwestował w lipcu ok. 10 mln USD w rozwój i aplikacje na Ethereum Classic. Z drugiej strony Ethermine ogłosił wersję beta EtherMine tj. nowej usługi puli stakingowej. Choć gónicy mogą protestować prawdopodobieństwo powstrzymania przez nich 'The Merge’ praktycznie nieistnieje.
- Co ciekawe firma Luxor Technology, dostawca usług w zakresie miningu Bitcoina zainwestował w wydobycie Ethereum, mimo zbliżającej się możliwości zmiany mechanizmu konsensusu co potencjalnie może świadczyć o problemach z przejściem na PoS. Zdaniem Ethana Very, dyrektora operacyjnego Luxor, Ethereum nie miało jeszcze wystarczającej ilości testów by przejść na PoS we wrześniu tego roku. Podkreślił, że ’szansa na nieudany Merge jest niezerowa, co jest bardzo niepokojące dla ludzi, którzy zainwestowali czas, społeczne i finansowe w Ethereum’ oraz wskazał, ze Ethereum Foundation porusza się za szybko w rozwoju oprogramowania by proces mógł zakończyć się szybkim sukcesem. Luxor Technology podsumowało jednak, że jest zainteresowane Ethereum bez znaczenia jak metodę konsensusu wybierze. Vera podkreślił też, że nie widzi w Ethereum Classic lepszej alternatywny jednak wraz z partnerami bada dokąd udadzą się górnicy jeśli merge będzie miał miejsce.
- Potencjalna omawiana przez deweloperów awaria MEV-boost przed 'mergem’ Ethereum na blockchain Proof of Stake tj. Beacon Chain może stać się olbrzymim problemem. MEV odpowiada za 'maksymalną możliwą wartości wydobycia’ i bezpośrednio wpływa na dochody górników oraz walidatorów (zatwierdzających transakcje w sieci).
Najważniejszy miesiąc – sierpień
To czy Ethereum przejdzie na PoS we wrześniu rozstrzygnie się prawdopdoobnie jeszcze w sierpniu co wskazuje na wzrost zmienności cen ETH. Do tej pory token oscyluje w przedziale od 1600 USD do 1700 USD. Wieczna konsolidacja nie jest jednak prawdopodobna, Ethereum będzie musiało ostatecznie obrać kurs na północ lub … południe.
Może Cię zainteresuje: