Elon Musk z kołem ratunkowym dla inwestujących w akcje i kryptowaluty AI. Nowy news rozpalił rynek

Trwa wewnętrzny dramat firmy technologicznej OpenAI (odpowiedzialnej za ChatGPT) po wyrzuceniu dotychczasowego CEO, Sama Altmana. Tymczasem segment tokenów sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence – AI – przyp. red.) zanotował przez weekend tendencję wzrostową, głównie dzięki nowemu pomysłowi technologicznego wizjonera i przedsiębiorcy, Elona Muska. Popularny biznesmen i celebryta ogłosił, że akcjonariusze X Corp posiądą 25% udział w kiełkującym projekcie xAI, co wywołało małą falę uderzeniową na rynku kryptowalut. Wzrosły ceny większości znanych tokenów związanych z tematyką sztucznej inteligencji.

Elon Musk obiecuje kawałek tortu akcjonariuszom X

W minioną niedzielę Musk ujawnił, że akcjonariusze X Corp (spółki-matki Twittera) będą mieli bezpośrednie udziały w xAI, przełomowej inicjatywie z sektora sztucznej inteligencji. Rewelacja ta nie tylko podsyciła zainteresowanie inwestorów giełdowych, rozpaliła także dodatkowy zapał wokół narracji o długoterminowym potencjale skrzyżowania technologii uczenia maszynowego i kryptowalut.

fot. X (Twitter)

xAI, główny motor napędowy wzrostów, rozpoczęła niedawno testowanie swojego flagowego chatbota Grok wzorowanego na słynnym modelu językowym GPT. Samo rozpoczęcie fazy testów doprowadziło do powstania na blockchainie dosłownie setek tokenów małpujących nazwę nowego robota, odzwierciedlając z jednej strony duże zainteresowanie nowym przedsięwzięciem Muska, oraz szukającą ujścia chciwość krypto-spekulantów i anonków lokujących kapitał w mem-coiny.

Ulica zdołała wypompować jeden z wiodących doppelgangerów nowego chatbota aż do 160 milionów dolarów kapitalizacji całkowitej i to pomimo nieposiadania przez projekt jakichkolwiek fundamentów poza emocjami spekulantów. Co gorsza, niedawno pojawiły się informacje sugerujące, że za tokenem stoją adresy powiązane ze znanymi ekspertom oszustwami, co może ostatecznie skończyć się bardzo niedobrze dla lokujących w projekt swoje środki krypto anonkom.

fot. X (Twitter)

Do nowej fali entuzjazmu związanej z tokenami AI dołączyły się przesłanki o potencjalnym powrocie Sama Altmana, współzałożyciela OpenAI, do spółki po tajemniczym wyrzuceniu go z firmy przez Radę Nadzorczą. Altman jest też odpowiedzialny za kontrowersyjny projekt WorldCoin, który wielu krytyków odsądzało od czci i wiary za pełzającą inwigilację ludności i który zakazano w co najmniej kilku krajach.

Zobacz też: ChatGPT i Google Bard radzą jak rozegrać nową hossę. Na co zwracają uwagę?

Kryptowaluty AI mocno zyskują

Sektor tokenów AI odnotował od tego momentu spore zyski, rosnąc jako całość o blisko 8%, przy czym wiele projektów poszybowało w ciągu ostatnich 24 godzin nawet o 20 i 30% oraz praktycznie dublując swoją wycenę w ciągu ostatniego tygodnia.

fot. CMC

Rynek ogarnęła chciwość i FOMO, a na tle pozostałych wyróżniały się m.in. Akash Network (AKT), OriginTrail (TRAC), Render (RNDR), Fetch.ai (FET) czy Echelon Prime (PRIME). Sam WorldCoin (WLD) po tymczasowym tąpnięciu po zamieszaniu w OpenAI osiągnął właśnie historyczne maksima na poziomie ok. 2,41-2,43 USD za sztukę.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze