Elon Musk i Tesla wygrali w procesie o manipulację Dogecoinem
Elon Musk i zarządzane przez niego przedsiębiorstwo motoryzacyjne Tesla wygrali oddalenie pozwu, w którym oskarżono ich o manipulowanie ceną Dogecoina, powodując szkody w wysokości 258 miliardów dolarów.
Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku rozpatrzył pozew inwestorów, którzy ponieśli straty na Dogecoinie. Oskarżyli oni Elona Muska i Teslę o wprowadzenie ich w błąd.
Afera o 258 miliardów dolarów
Ich zdaniem, Musk, korzystając ze swojej ogromnej popularności na Twitterze, wielokrotnie promował Dogecoina, co spowodowało gwałtowny wzrost jego wartości. Szef Tesli sugerował nawet, że firma zacznie akceptować tę kryptowalutę jako formę płatności.
Biznesmen został pozwany na kwotę 258 miliardów dolarów. Powodowie oskarżyli go o podniesienie ceny Dogecoina o ponad 36 tys. proc. w ciągu dwóch lat, „a następnie pozwolenie na jego załamanie”. Twierdzili również, że Musk wykorzystał swoją pozycję najbogatszego człowieka na świecie do obsługi i manipulowania programem piramidy Dogecoin”.
Musk zażądał oddalenia pozwu 31 marca br. Jego prawnicy opisali roszczenia i żądanie odszkodowania w wysokości 258 miliardów dolarów jako „fantazyjne dzieło fikcji” .
Ostatecznie pozew został odrzucony 29 sierpnia br. decyzją sędziego okręgowego Alvina Hellersteina. Powiedział on, że pozwani dokonali kilku „istotnych przeinaczeń” tweetów Muska na temat Dogecoina. Musk miał rzekomo powiedzieć, że zostanie oficjalnym dyrektorem generalnym Dogecoina i że może umieścić „dosłownego” Dogecoina w pojeździe SpaceX i polecieć nim na Księżyc. Sąd stwierdził, że „żaden rozsądny inwestor” nie może polegać na tweetach Elona Muska jako na solidnej poradzie inwestycyjnej.
Sąd uznał, że przedstawione w pozwie zarzuty dotyczące uczestnictwa Muska i Tesli w manipulacji rynkowej, określanej jako „pump and dump”, są trudne do jednoznacznej interpretacji. Prawnik reprezentujący pozywających zapowiedział odwołanie się od decyzji.
Elon Musk fanem Dogecoina
Elon Musk wielokrotnie wyrażał się pozytywnie na temat Dogecoina. Przypomnijmy, że memecoin został stworzony jako żart w 2013 roku, w oparciu o popularny mem „Doge” przedstawiający psa rasy Shiba Inu. Musk, znany z zamiłowania do memów i kultury internetowej, uważa humor w Dogecoin za atrakcyjny. Podoba mu się lekki, zabawny charakter monety, który kontrastuje z bardziej poważnym i technicznym wizerunkiem innych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Biznesmen często chwalił społecznościowe aspekty Dogecoina, podkreślając jego oddolne wsparcie i entuzjazm użytkowników.
Z racji tego, że w porównaniu do Bitcoina transakcje Dogecoinem są szybsze i tańsze, czyni go to bardziej dostępnym do codziennego użytku. Musk zwraca uwagę na te praktyczne zalety, sugerując, że Dogecoin może lepiej nadawać się do mniejszych, codziennych transakcji. Jednocześnie Musk zdaje się doceniać potencjał Dogecoina do ewolucji, a nawet zaangażował się w prace programistów w celu stworzenia ulepszeń technicznych dla DOGE.