Efekt FTX. Upadła giełda kryptowalut ma szansę mocno pobudzić rynek

Firma FTX ma dokonać redystrybucji 16 miliardów dolarów wśród wierzycieli w czwartym kwartale 2024 r., co może znacząco wpłynąć na rynek kryptowalut poprzez wprowadzenie znacznego napływu płynności.

Przekazanie środków wierzycielom FTX prawdopodobnie będzie stanowić główny katalizator dla rynków kryptowalut, zwłaszcza Bitcoina i Solany. Wiadomo już, że płatności mają nastąpić w ciągu 60 dni od wejścia w życie planu reorganizacji.

FTX da impuls rynkowi?

Obserwatorzy rynku spodziewają się, że w przeciwieństwie do niedawnej dystrybucji Mt. Gox, która spowodowała presję sprzedaży, ten nowy zastrzyk gotówki pobudzi presję kupna. Oczywiście nadal mogą wystąpić opóźnienia lub dystrybucje poniżej oczekiwań, ale pośród obecnej zguby i ponurego nastroju na rynku kryptowalut, to wydarzenie ma szansę być krótkoterminowym katalizatorem wzrostu.

Tymczasem plan reorganizacji FTX wydaje się być bliski ostatecznego zatwierdzenia przez sąd, a jego następna rozprawa zaplanowana jest na 7 października br. Jeśli plan zostanie zatwierdzony, pieniądze trafią do rąk odbiorców przed 7 grudnia.

Historycznie rzecz biorąc, czwarty kwartał roku to czas, w którym zarządzający funduszami oceniają portfele, alokują nowe środki w różne aktywa i rotują istniejące pozycje. Dzięki redystrybucji znaczących środków finansowych od FTX proces ten może doprowadzić do znacznych ruchów na rynku.

Wiele osób przewiduje, że nastąpi teraz okres „marży”, w którym ceny aktywów wzrosną w wyniku nowego napływu środków i realokacji. Ponadto, po wydarzeniach związanych z halvingiem Bitcoina, okres ten może okazać się najbardziej owocny dla BTC i innych walut cyfrowych. Na dodatek kilka innych czynników również działa pozytywnie na wspiera również rynek kryptowalut. Po pierwsze, Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co stanowi pierwszą obniżkę od czasu pandemii Covid-19 w 2020 r. Władze monetarne Hongkongu poszły w ślady amerykańskiego Fed obniżając stopy procentowe o 0,5 proc., do 5,25 proc., podczas gdy Japonia pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 0,25 proc.. Obniżki stóp procentowych sprawiły, że pożyczki stały się tańsze, zwiększając płynność na rynkach takich jak kryptowaluty.

Rynek krypto nie śpi

Zwróćmy też uwagę na fakt, że wybory prezydenckie w USA mogą przynieść impuls gospodarczy i dalsze obniżki stóp procentowych. Bank of America Global Research skorygował już swoje prognozy, spodziewając się, że w czwartym kwartale 2024 r. Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 75 punktów bazowych Niższe koszty pożyczek zazwyczaj popychają inwestorów w stronę bardziej ryzykownych aktywów, takich jak Bitcoin i Ethereum. Stąd w czwartym kwartale może nastąpić większy skok.

Dodajmy, że obniżki stóp miały już zauważalny wpływ na rynek kryptowalut. Cena Bitcoina oscyluje w granicy 63 000 dolarów, podczas gdy Ethereum przekroczyła 2500 dolarów. Warto pamiętać, że w ostatnich miesiącach Ethereum borykało się z poważnymi problemami, podczas gdy dominacja BTC na rynku nadal rosła.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom