Dziesiątki tysięcy bitcoinów zagarniętych. Niemiecka policja chwali się sukcesem śledczym – i finansowym

Saksońska policja ogłosiła, że w wyniku przeprowadzonego przez siebie śledztwa położyła rękę na ogromnej ilości kryptowaluty. Podejrzani bowiem – jeśli wierzyć wersji oficjalnej – po prostu… oddali je dobrowolnie (?!?). Przejęcie to jest elementem postępowania w sprawie piractwa internetowego – i stanowi tyleż ewenement, co zaskoczenie.

Jednostka INES policji Saksonii pochwaliła się, że zdołała wejść w posiadanie 50 000 BTC (słownie: pięćdziesięciu tysięcy Bitcoinów). Określenie „zdołała” jest tu pewnym eufemizmem, bowiem fakt ten bynajmniej nie jest efektem jej zdolności technicznych. Wspomniane Bitcoiny „zabezpieczono” – co w urzędowym żargonie oznacza zagarnięcie na rzecz państwa – przy okazji śledztwa dotyczącego piractwa komputerowego.

W sprawie tej aresztowano 37-letniego Polaka oraz 40-letniego Niemca. Mieli oni kierować jednym z niemieckich portali na którym, o zgrozo, pojęcie „copyright” nie budziło specjalnego szacunku odwiedzających. I na którym udostępniano pirackie kopie różnorakich treści. Słowem, względna normalna. Profity z prowadzenia owego portalu oraz dystrybucji tzw. lewych treści dwójka przedsiębiorczych internautów inwestowała – bez zaskoczenia – w kryptowalutę.

Co natomiast i owszem, jest zaskoczeniem to to, że – jak twierdzi policja – podejrzani z własnej woli (!) przetransferowali te fundusze na adres portfela rządowego. Tak przynajmniej głosi oficjalny komunikat. Tyle że jest to wprost ciężkie do uwierzenia.

Zobacz też: UE chce zamknąć europejski rynek krypto-aktywów przed światem. Czemu eurokraci…

Błąd urzędowego Matrixa

Z kryptowalutami w kontekście skarbowo-fiskalnym organa państwowe od dawna miły problem. Również, a może szczególnie w Niemczech. Wymykają się one bowiem typowemu urzędowemu pojmowaniu świata, w sensie fizycznym stanowiąc po prostu cyfrowe zapisy – i wiedzę, jak uzyskać do nich dostęp.

Instytucje państwa – nie zawsze nawet rozumiejąc, na czym do końca polega własność aktywów kryptograficznych – zderzały się z sytuacjami, w których skazanych informowano, że państwo legalnie przejmuje ich kryptowalutę. Tyle że ci po prostu odmawiali podania kluczy, „bimbając” sobie na groźnie brzmiące decyzje sądowe, które im to nakazywały. W przypadku normalnych dóbr państwo ma zwyczaj po prostu odbierać je siłą (lub groźbą użycia tejże). Ale jak siłą przejąć kryptowalutę?

50 tysięcy Bitcoinów wedle obecnego kursu warte byłoby 2 135 000 000 dolarów. Skąd administratorzy zwykłego pirackiego portalu mieliby zgromadzić grubo ponad dwa miliardy dolarów? A jeśli by je mieli, to czy naprawdę ktoś jest gotów uwierzyć, że dobrowolnie przekazaliby je policji? W imię czego mieliby to zrobić? Nawet kilkuletni wyrok grożący za przestępstwa internetowe nie stanowiłby tutaj wielkiej groźby przy tak ogromnej kwocie czekającej na nich po zwolnieniu z państwowego hotelu za kratami.

Oczywiście, istnieją metody zmuszenia do współpracy, nawet osób bardzo opornych. Tyle, że wymagają one podjęcia działań takich jak autentycznie tortury w klasycznym tego słowa rozumieniu albo bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwu czyichś bliskich. O ile można sobie wyobrazić, że metody takie stosują reżimy totalitarne czy postsowieckie służby „bezpieczeństwa”, o tyle w przypadku współczesnej sońskiej policji jest to zwyczajnie nie do wyobrażenia.

Zobacz też: Elon Musk wszczepił pierwszemu człowiekowi implant do mózgu. W tle makabryczne…

Eksperci więksi i mniejsi

INES (Integrierte Ermittlungseinheit Sachsen) to jednostka kombinowana, którą tworzą funkcjonariusze Landowej Policji Kryminalnej Saksonii, przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Drezna oraz urzędnicy II Urzędu Podatkowego w Lipsku. Specjalizuje się on w problematyce przestępczości zorganizowanej, korupcji, przestępstw finansowych i gospodarczych.

Właśnie ten dziarski zespół schwytać miał niecnych piratów sieciowych. Nie bez pomocy jednak, jak zaznaczono, amerykańskiego FBI, niemieckiego BKA oraz anonimowej firmy z Monachium, specjalizującej się w informatyce śledczej. Nawiasem, ciekawy jest podział prac miedzy uczestnikami dochodzenia – w szczególności, ile faktycznych danych zostało ustalonych przez funkcjonariuszy państwowych, a ile przez ekspertów wspomnianej na końcu firmy?

Cała sprawa, pomimo przejęcia Bitcoinów, nie jest uważana za zakończoną. Interesujące, że we wspomnianym komunikacie zaznaczono, że „dla dobra śledztwa” nie będą udzielane żadne dalsze informacje. Nie zdecydowano także, w jaki sposób „zutylizować” (!) przejętą kryptowalutę. Czyżby niemiecka policja dalej zdawała się sądzić, że Bitcoin to taki program, który można usunąć…?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JK
Noble Member
JK(@jk)
23 dni temu

USA ma 200 tysięcy, Chiny mają prawie 200 tysięcy, Ukraina prawie 50 tysięcy. Teraz Niemcy do nich dołączą? 🙂

ufwsgdz20190809
Member
ufwsgdz20190809(@ufwsgdz20190809)
22 dni temu
Odpowiedz do  JK

Spalić te BTC jak THC.

2
0
Dodaj komentarzx