Dzieje się. SEC rezygnuje z ataku na kolejnego dużego gracza z branży krypto!
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oficjalnie zamknęła dochodzenie w sprawie OpenSea – największej na świecie platformy do handlu NFT, czyli unikalnymi tokenami cyfrowymi opartymi na technologii blockchain.
Decyzja w tej sprawie zapadła w dniu wczorajszym i została przyjęta przez branżę kryptowalutową z dużym entuzjazmem – tym bardziej, że podjęto ją zaledwie zaledwie dzień po tym, jak Coinbase ogłosiło, że agencja zgodziła się wycofać pozew przeciwko niej. Wydarzenia są ewidentniym dowodem na zmianę w postrzeganiu przez SEC branży aktywów cyfrowych.
„Nowa SEC” znów zaskakuje
Jeżeli chodzi o szczegóły sprawy, wiadomo już, że NFT będące przedmiotem obrotu na OpenSea nie będą klasyfikowane jako papiery wartościowe.
Współzałożyciel i dyrektor generalny OpenSea, Devin Finzer, z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji, określając ją mianem zwycięstwa twórców cyfrowych i innowacji blockchain. „– „To wygrana dla wszystkich budujących w naszej przestrzeni. Próba sklasyfikowania NFT jako papierów wartościowych byłaby krokiem wstecz – takim, który błędnie interpretuje prawo i spowalnia innowacje” – stwierdził Finzer w poście opublikowanym na platformie X.

Przypomnijmy, że dochodzenie SEC w sprawie OpenSea miało związek z obawami Komisji dotyczącymi klasyfikacji NFT jako papierów wartościowych. W sierpniu ubiegłego roku agencja wydała zawiadomienie Wells Notice dla OpenSea, sygnalizując zamiar podjęcia w jej sprawie działań prawnych. Zawiadomienie Wells jest formalnym ostrzeżeniem, że SEC planuje podjąć działania egzekucyjne, dając odbiorcy szansę na odpowiedź przed wniesieniem zarzutów.
Ostatecznie jednak SEC zdecydowała się zamknąć sprawę bez podejmowania kroków prawnych.
Szerszy wpływ na branżę
Ewoluujące podejście SEC do regulacji kryptowalut staje się coraz bardziej widoczne. Za rządów Gary’ego genslera agencja odmówiła ustanowienia dostosowanych przepisów dotyczących aktywów cyfrowych, utrzymując, że istniejące przepisy dotyczące papierów wartościowych są wystarczające. Takie stanowisko doprowadziło do wielu procesów sądowych przeciwko firmom kryptowalutowym, w tym przeciwko twórcom oprogramowania, animatorom rynku i zdecentralizowanym platformom finansowym (DeFi). Chociaż działania te nie opierały się na zarzutach oszustwa, pojawiły się wówczas krytyczne pytania prawne dotyczące klasyfikacji aktywów kryptograficznych.
Oczekuje się, że wraz z wkroczeniem Kongresu w celu opracowania przepisów dotyczących stablecoinów i szerszych struktur rynku kryptowalut, jasność regulacyjna ulegnie poprawie. Ostatnie decyzje SEC sugerują zmianę priorytetów, odejście od szerokiej klasyfikacji aktywów cyfrowych jako papierów wartościowych i skupienie się na oszustwach i złośliwych podmiotach.
Decyzja SEC o zamknięciu dochodzenia w sprawie OpenSea bez wnoszenia oskarżeń stanowi punkt zwrotny w regulacji NFT. Sygnalizuje bardziej zniuansowane podejście agencji, pozwalając na kontynuowanie innowacji w przestrzeni NFT bez zbędnych barier regulacyjnych. W międzyczasie, gdy Kongres opracowuje nowe przepisy dotyczące aktywów cyfrowych, przyszłość regulacji kryptowalut pozostaje zmienna, ale ten ostatni ruch sugeruje, że może pojawić się bardziej zrównoważone podejście.