Dogecoin doczekał się własnego ETP! Kurs DOGE eksploduje?

21Shares AG („21Shares”), jeden z największych na świecie dostawców notowanych na giełdzie produktów opartych na kryptowalutach (ETP), poinformował wczoraj opinię publiczną o zawarciu ekskluzywnego partnerstwa z tzw. House of Doge, korporacyjnym ramieniem Dogecoin Foundation, instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie projektem Dogecoin. W jej wyniku powstanie jedyny tzw. ETP („exchange-traded product”) z DOGE jako aktywem bazowym zatwierdzone przez fundację, które zadebiutuje na giełdzie SIX Swiss Exchange (ticker: DOGE). Nowy krok zapewni instytucjonalny dostęp do jednej z najbardziej rozpoznawalnych i społecznościowo angażujących kryptowalut na świecie. Czy nadchodzą legendarne wzrosty?

Dogecoin doczekał się własnego ETP. 21Shares ma wyłączność

Jak czytamy w komunikacie prasowym, 21Shares Dogecoin ETP będzie w 100% zabezpieczony fizycznie, oferując inwestorom, jak zapewnia emitent, „przejrzysty i bezproblemowy” sposób na ekspozycję na DOGE za pośrednictwem tradycyjnych kanałów finansowych. Sam Dogecoin pojawił się w 2013 roku jako żartobliwa alternatywa dla Bitcoina, lecz szybko zdobył ogromną popularność dzięki niskim opłatom, szybkim transakcjom oraz rosnącej liczbie punktów akceptujących tę kryptowalutę. Obecnie monetami DOGE można płacić między innymi w tak znanych firmach, jak Microsoft czy AMC Theatres.

Dogecoin zyskał też sławę dzięki niezwykle zaangażowanej społeczności, która przyjęła hasło „Do Only Good Everyday”. Członkowie tej grupy od lat pokazują, jak wiele może zdziałać aktywna i oddolnie zorganizowana społeczność, organizując liczne akcje charytatywne i działając na rzecz dostępności finansowej.

„Dzięki tej wyłącznej współpracy oferujemy inwestorom najbardziej bezpośrednią i dostępną metodę uzyskania ekspozycji na ekosystem Dogecoina” – przekazał w oficjalnym komunikacie Duncan Moir, prezes 21Shares. – „Dogecoin stał się czymś więcej niż kryptowalutą: to ruch kulturowy i finansowy, który nieustannie napędza główny nurt adopcji. DOGE daje inwestorom uregulowany dostęp do tego ekscytującego projektu.”

Z kolei Jens Wiechers, członek rady doradczej House of Doge i współdyrektor wykonawczy Dogecoin Foundation, podkreśla, jak ważny jest ten krok z perspektywy dalszego rozwoju całego ekosystemu: – „Ta współpraca to bardzo duży krok naprzód dla wizji Dogecoina. Dogecoin powstał jako zabawna, dostępna forma płatności peer-to-peer i przez lata udowodnił swoją użyteczność w zakresie płatności, napiwków i działań charytatywnych. Aby Dogecoin osiągnął swój pełny potencjał jako globalna waluta, niezbędne jest wsparcie instytucji i partnerstw korporacyjnych. Inicjatywa z 21Shares zapewnia uregulowaną ścieżkę dla instytucji, by uczestniczyły w wizji »Dogecoin is Money«, jednocześnie szanując ducha społeczności. Globalna adopcja jest kluczowa, a my cieszymy się na ten kolejny krok – zachowując radość i zyskując wiarygodne wsparcie potrzebne do rozwoju na dużą skalę.”

Podobną opinię wyraża Sarosh Mistry, prezes i dyrektor generalny Sodexo North America oraz przyszły dyrektor House of Doge: – „Nasze partnerstwo z 21Shares dowodzi rosnącej dojrzałości i uznania Dogecoina w świecie finansów. Produkty instytucjonalne umożliwią nowym typom inwestorów udział w ekosystemie Dogecoina, wzmacniając jego pozycję jako lidera przyszłości aktywów cyfrowych.”

Czym DOGE ETP różni się od ETF-u?

Na koniec warto podkreślić, że ETP nie jest, przynajmniej co do zasady, ETF-em. Różnice postaramy się wyszczególnić poniżej:

ETF (Exchange-Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który zazwyczaj odwzorowuje indeks (np. akcji czy obligacji). Umożliwia inwestorom łatwy i względnie tani dostęp do zdywersyfikowanego portfela papierów wartościowych. ETF-y działają na zasadzie pasywnego inwestowania – kupują faktyczne aktywa, aby odtworzyć skład wybranego indeksu.

ETP (Exchange-Traded Product) to szersza kategoria instrumentów finansowych notowanych na giełdzie. Obejmuje nie tylko ETF-y, ale także inne rodzaje produktów, takie jak ETN (notes) czy ETC (certyfikaty na surowce). ETP mogą mieć różne formy zabezpieczenia (np. fizyczne, poprzez posiadanie rzeczywistej kryptowaluty lub metalu, albo dłużne w formie not).

Różnica polega więc na tym, że ETF jest jednym z typów ETP o ściśle określonej strukturze funduszu i najczęściej pasywnie odwzorowuje indeks. Natomiast ETP to ogólna nazwa, która może obejmować różne konstrukcje prawne oraz mechanizmy zabezpieczenia (np. “physically-backed” krypto ETP).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.