Do Kwon Staje przed sądem w USA. Czy przyznaje się do winy? 

Do Kwon, współzałożyciel Terraform Labs, pojawił się 2 stycznia 2025 roku przed amerykańskim sądem federalnym w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, gdzie złożył deklarację o nieprzyznaniu się do winy w dziewięciu zarzutach związanych z oszustwami finansowymi. To pierwsza rozprawa byłego przedsiębiorcy technologicznego po jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych z Czarnogóry. Kwon zgodził się na tymczasowe zatrzymanie bez możliwości wyjścia za kaucją.

Zarzuty, które usłyszał Do Kwon

Amerykańska prokuratura oskarża Do Kwona o szereg poważnych przestępstw, w tym:

  • Oszustwa dotyczące papierów wartościowych,
  • Pranie pieniędzy,
  • Oszustwa związane z towarami.

Zarzuty są związane z jego rolą w upadku ekosystemu Terra, który kosztował inwestorów miliardy dolarów. W akcie oskarżenia napisano, że Kwon zorganizował schemat oszustwa na szkodę nabywców krypto.

Przełomy proces

Rozprawa 2 stycznia 2025 roku stanowi ważny etap w trwającej od 2023 roku sadze prawnej Kwona. Czarnogórski sąd uznał wcześniej, że Kwon spełnia kryteria ekstradycji zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i Korei Południowej. Ostateczna decyzja zapadła 27 grudnia 2024 roku, gdy minister sprawiedliwości Czarnogóry, Bojan Božović, zatwierdził ekstradycję Kwona do USA.

Według czarnogórskiego Ministerstwa Sprawiedliwości decyzja była wynikiem rozważenia takich czynników jak:

  • Waga przestępstw,
  • Miejsce ich popełnienia,
  • Porządek wniosków ekstradycyjnych,
  • Obywatelstwo oskarżonego,
  • Możliwość dalszej ekstradycji do innego kraju.

Premier Czarnogóry, Milojko Spajić, potwierdził 31 grudnia 2024 roku, że Kwon został przekazany amerykańskim władzom. 

„Nasza nacja wspiera innowacje i legalnych przedsiębiorców technologicznych, ale nie mamy tolerancji dla oszustw” — napisał Spajić.

Kolejna rozprawa przeciwko Do Kwon

Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 8 stycznia 2025 roku. W trakcie konferencji dowodowej prokuratura i obrona będą wymieniać się materiałami i omawiać wnioski przed procesem. Do Kwon był wcześniej zaangażowany w porozumienie z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W czerwcu 2024 roku Terraform Labs zgodziło się zapłacić agencji 4,47 miliarda dolarów, w tym 204 miliony dolarów kary, co uwzględniało osobiste sankcje wobec Kwona. Upadek Terraform Labs i ekosystemu Terra w 2022 roku był jednym z największych skandali w historii kryptowalut, przyczyniając się do globalnej straty w wysokości miliardów dolarów i wywołując długotrwałe reperkusje dla rynku kryptowalut.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom