Do 50 lat więzienia. Tyle grozi operatorowi popularnego miksera kryptowalut

Roman Sterlingov, operator wartego 400 milionów dolarów miksera kryptowalutowego Bitcoin Fog, został skazany za pranie pieniędzy i pozostałą działalność, która była niezgodna z prawem.

Wyrok w sprawie Sterlingova zapadł po trwającym cztery tygodnie procesie.

Zarzut: pranie brudnych pieniędzy

35-letni mężczyzna jest obywatelem Rosji i Szwecji. Postawiono mu wiele zarzutów, w tym spisek w celu prania pieniędzy, angażowanie się w operacje, których celem było pranie pieniędzy, prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się przekazywaniem pieniędzy oraz naruszenie ustawy o przekazach pieniężnych.

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Bitcoin Fog był jedną z „najdłużej działających i najbardziej płodnych usług prania pieniędzy Bitcoin w darknecie”. Sterlingov był odpowiedzialny za obsługę platformy w okresie od października 2011 r. do kwietnia 2021 r. Jak czytamy w komunikacie władz, serwis „oferował usługi przestępcom chcącym ukryć swoje nielegalne dochody przed organami ścigania”.

Szacuje się, że przez platformę przewinęło się ponad 1,2 miliona Bitcoinów o wartości około 400 milionów dolarów. Kryptowaluty te pochodziły głównie z Darknetu – z transakcji narkotykowych, oszustw komputerowych oraz przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości. Ale to nie wszystko. Bitcoin Fog był również wykorzystywany przez osoby będące w posiadaniu materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Zobacz też: Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są coraz droższe

Kryptowaluty zostaną przejęte

Ława przysięgłych orzekła o przepadku aktywów należących do Bitcoin Fog, w tym ponad 1354 Bitcoinów przechowywanych w portfelu platformy, 349 625 USD w gotówce i innych kryptowalutach przejętych z kont na giełdzie Kraken. Sterlingovowi grozi do 50 lat pozbawienia wolności.

– Dowody przedstawione podczas procesu jasno wykazały, że oskarżony wyprał setki milionów nielegalnych funduszy z ciemnej sieci za pośrednictwem Bitcoin Fog, próbując ukryć pochodzenie tych środków – dodał Jim Lee, szef dochodzeń kryminalnych IRS.

W międzyczasie Tor Ekeland, prawnik reprezentujący Sterlingova, poinformował na platformie X o swojej decyzji o odwołaniu się od werdyktu ławy przysięgłych.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze