Długoterminowe prognozy ceny bitcoina na 2024. Czy rynek krypto upada?

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Cezary Graf w szeroko komentowanym tweecie w serwisie X sprzed kilku dni ogłosił spektakularny koniec kryptowalut już od końca lutego 2024 roku. Wywołał tym samym burzę… w szklance wody. Kontrowersyjny wpis wywołał zdumienie społeczności, ale też rozgorzała dyskusja nad przyszłością BTC. 

Zbliża się koniec roku a z nim podsumowania zarówno indywidualnych decyzji inwestycyjnych, jak i przewidywania długoterminowej wartości najgorętszego aktywu cyfrowego świata – bitcoina. Czy komentarz Grafa to tylko negatywna, dobrze klikalna narracja mająca na celu bujanie kryptołódką, czy wymyślanie na aktywa cyfrowe ma w sobie ziarno prawdy? Niezależni analitycy giełdowi, jak i ci związani z kryptogiełdami widzą w nadchodzącym halvingu szansę na zwiększenie wartości monety. 

Bierzemy pod lupę predykcje ceny BTC i nowe altcoiny giganta, które w 2023 roku weszły przebojem w fazach przedsprzedaży: Bitcoin Minetrix oraz token Bitcoin ETF.

fot. materiały partnera

Historyczne ceny bitcoina

Jak opisano wyżej ws. prognoz dla BTC zadania są radykalnie podzielone. Sceptycy pokroju Cezarego Grafa twierdzą, że wkrótce nastąpi początek kryptozimy. Racjonaliści, będący w tym zestawieniu entuzjastami, analizują historyczne dane, by uprecyzyjnić swoje przewidywania. Wiadomo, że prognozy rynku kryptowalut muszą uwzględniać wiele zmiennych, takich jak: kluczowe wydarzenia dla cyfrowego aktywu, badanie trednów dla waluty i najważniejszych altcoinów, jak również analiz ekspertów.

Przez pierwsze kilka lat istnienia Bitcoin utrzymywał się na stabilnym poziomie waluty z potencjałem, ale bez większej wartości. Dopiero lata 2013–2015 przyniosły mu większą popularność, a tym samym wzrost ceny za token. Dobry trend nie ustawał i w końcu nastąpił boom na monetę kiedy to w 2017 roku osiągnęła rekordową wartość 15 000 dolarów. Wzrost wartości już nie ustawał w następnych latach gdy w 2019 i 2021 osiągnął znów rekordowe poziomy sceptycy przewidywali rychły upadek wartości tokenu, co jednak nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ceny BTC zaczęły się jednak niepokojąco wahać: 

  • 2021 – rekordowy poziom 68 789,63 dolarów,
  • 12.2022 – spadek do 15 760 dolarów.

W całym 2023 roku bitcoin się powoli rehabilitował ze spadku wartości, na która wpływ miały przede wszystkim czynniki makroekonomiczne, m.in. inflacja, wojna w Ukrainie i związany z nią kryzys energetyczny.

2023 rok to powolny systematyczny wzrost wartości kryptowaluty, który według analiz może zakończyć kryptozimę. Więcej optymizmu przynosi również prognozowany halving BTC zapowiadany na połowę 2024 roku.

fot. materiały partnera

Co to jest halving bitcoina

By wykopać BTC górnicy tworzą bloki. Jest to praca bardzo energochłonna dlatego za każdy nowo utworzony blok otrzymują w nagrodę w postaci monety. Obecnie nagroda wynosi 6,26 BTC doliczając opłaty transakcyjne.

Mniej więcej co cztery lata wysokość nagrody się zmniejsza. A dokładnie co 210 000 stworzonych bloków górnicy otrzymują połowę mniejszą nagrodę. Zatem analitycy przewidują, że halving (bo tak nazywa się to zjawisko) nastąpi w połowie 2024 roku i górnicy zamiast 6,25 BTC zaczną otrzymywać 3,125 BTC za blok.

Warto pamiętać, że bloki powstają mniej więcej co 10 minut, oznacza to, że przewidywany czas, w którym rozpocznie się halving jest orientacyjny i nie można podać dokładnej daty. Oblicza się, że ma to nastąpić w okolicach 24 kwietnia 2024 roku.

Dlaczego halving ma wpływ na wartość tokena

Z prostego względu – BTC ma ograniczoną podaż – im mniej waluty na rynku tym jej wartość rośnie. Podobna zasada dotyczy kruszców takich, jak diamenty czy złoto, ale też akcji – jeśli liczba dostępnych aktywów jest skończona rośnie ich wartość.

 Regulowana zasadą podaży i popytu cena bitcoina rozgrzewa kolejnymi okresami halvingu, zwłaszcza, że w obiegu znajduje się już 19,5 mln BTC z całkowitej puli 21 mln.

Jakie są alternatywy dla bitcoina?

Dobre prognozy na 2024 rok dla BTC zachęcają inwestorów do rozglądania się za alternatywnymi kryptowalutami, które na fali wzrostu bitcoina mogą już wkrótce nieźle zamieszać na rynku krypto, dwa aktywa cieszą się rosnącą popularnością, to: $BTCMTX oraz $BTCETF.

Token Bitcoin ETF – prognoza wzrostu na podstawie dyskusji o ETF-ach 

$BTCETF wykorzystuje rosnący sentyment inwestorów związany z funduszami spot na ETF, wokół których trwa żarliwa dyskusja. Podobnie jak bitcoin, Bitcoin ETF ma ogrniczoną podaż co w długiej perspektywie działa na korzyść tokena. Wynosi ona 2,1 miliarda dolarów. Warto przy tym pamiętać, że 25% jest spalane etapami. Wynika to z precyzyjnej roadmapy i tokenomiki projektu uwzględniającej pięć kamieni milowych nowego tokenu.

Wartość altcoina w przyszłości będzie wynikać przede wszystkim z dogodnych regulacji wprowadzonych przez SEC w USA. 5% wszystkich tokenów zostanie spalonych po korzystnej decyzji urzędu (na razie wstrzymanej), a kolejne 5%, gdy zarządzane aktywa osiągną 1 miliard dolarów. Warto dodać, że $BTCETF pobiera 5% podatku od wszystkich transakcji z perspektywą zmniejszania go w kluczowych dla rozwoju projektu momentach. Gdy cena BTC osiągnie 100 000 dolarów podatek od transakcji będzie wynosił 0%

Bitcoin Minetrix – chmurowe spalanie BTC

$BTCMTX oferuje demokratyzację wydobycia BTC. Oznacza to, że kopanie waluty do tej pory zarezerwowanej dla rolników dysponujących dużym kapitałem, z który mogą kupić drogi sprzęt powoli będzie odchodził do lamusa. Pomysł kopania BTC w chmurze nie jest nowy, ale innowacją wprowadzoną przez ten projekt jest tzw. Tokenizacja wydobycia. Polega ona na wyłączeniu osób trzecich z procesu wydobycia monety. Koncepcja stake to mine daje szansę każdemu na postawienie tokenów $BTCMTX, by po zakończeniu przedsprzedaży przekształcić je w czas niezbędny do kopania bitcoina. Wydobycie kryptowalut rodzi wiele problemów, od zużycia energii po brak transparentnych regulacji, innowacja tego projektu może wyeliminować część z nich

Podsumowanie

W przewidywaniu ceny bitcoina 2024 biorą udział spolaryzowane frakcje. Jedna – sceptyczna, jak Cezary Graf prognozują upadek kryptowalut. Druga – optymistyczna bazując na historii monety, trendach oraz ciekawych alternatywnych projektach BTC, jak: $BTCMTX czy $BTCETF zakłada, że nowy rekord wszechczasów wartości to tylko kwestia czasu. Halving BTC oraz możliwe spoty ETF, dodatkowo mają napędzać wzrost. Najwięksi optymiści marzą, iż cena bitcoina w 2024 roku osiągnie od 100 000 do 150 000 dolarów. Jak zawsze czas pokaże kto zyska kto straci.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x