Dlaczego Bitcoin spada i kiedy odbije? Mamy odpowiedź
Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji całkowitej, gwałtownie spada po chwilowym powrocie w rejony 100 tys. dolarów amerykańskich za sztukę. Wielu inwestorów „w okopach” zadaje sobie pytanie: dlaczego? Odpowiadamy: na zjazd kursu BTC wpłynęły czynniki makroekonomiczne, wzrost niepewności na rynkach finansowych związany z prezydenturą Trumpa oraz prognozowane zmiany w polityce pieniężnej Stanów Zjednoczonych. Poniżej wyjaśniamy dokładne przyczyny, dlaczego Bitcoin spada i jakie mogą być perspektywy dla kryptowaluty w najbliższych tygodniach.
Bitcoin i kryptowaluty spadają, oto powody
1. Silne dane makroekonomiczne z USA
Dane z rynku pracy wpłynęły negatywnie na kryptowaluty
Ostatnio opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują na wyraźne ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych. W efekcie Rezerwa Federalna (Fed) może ograniczyć oczekiwane cięcia stóp procentowych, aby utrzymać stabilność cen przy rozgrzanym rynku pracy.
Oczekiwania dotyczące wolniejszego luzowania polityki monetarnej działają negatywnie na tak zwane aktywa ryzykowne, w tym kryptowaluty i akcje technologiczne. Inwestorzy, szukając bezpiecznych przystani, mogą ograniczać zaangażowanie w cyfrowe aktywa jak Bitcoin i przenosić część kapitału do bardziej stabilnych instrumentów finansowych.
2. Wzrost globalnej awersja do ryzyka
Kontrowersyjne wypowiedzi Donalda Trumpa
Awersja do ryzyka to skłonność inwestorów do unikania niepewnych aktywów w momentach zwiększonej niepewności gospodarczej i politycznej. Obawy przed wzrostem inflacji, zmienną polityką banków centralnych czy niestabilnością geopolityczną zwykle skłaniają do sprzedaży aktywów wysokiego ryzyka — w tym kryptowalut.
Choć Bitcoin często jest postrzegany jako „cyfrowe złoto” i zabezpieczenie przed inflacją, w praktyce w okresach niepewności wielu inwestorów traktuje go nadal jako aktywo spekulacyjne. W rezultacie wzrost awersji do ryzyka często przekłada się na niższą cenę BTC.
Przyczyn skoku globalnej awersji do ryzyka można wymienić kilka, natomiast jedna z nich wydaje się być absolutnie kluczowa – mowa o ostatnich wypowiedziach zaprzysiężonego 20 stycznia nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, na temat potencjalnego wykorzystania presji ekonomicznych lub nawet amerykańskiej armii w celu zajęcia Grenlandii, Kanału Panamskiego czy nawet…Kanady. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie.
3. Likwidacje długich pozycji i efekt domina
Spadek poniżej 95 000 USD i panika na rynku
Według danych z platform analitycznych (np. CoinGlass), gwałtowny spadek ceny Bitcoina z poziomów powyżej 100 000 USD do przedziału 93 000–95 000 USD poskutkował masowymi likwidacjami długich pozycji na rynkach lewarowanych. Gdy inwestorzy posiadający pozycje z wysoką dźwignią doświadczają dużych strat, ich pozycje są automatycznie zamykane, co dodatkowo napędza presję sprzedażową.
Fala likwidacji może wywołać efekt domina: kolejni inwestorzy, widząc rosnące spadki, w panice zamykają pozycje. To z kolei przekłada się na dalsze pogorszenie nastrojów na rynku kryptowalut i dodatkowy spadek cen.
4. Wpływ polityki i regulacji
Oczekiwania związane z regulacjami w 2025 roku
Wielu inwestorów liczyło na sprzyjające regulacje dla rynku kryptowalut, szczególnie w kontekście trwającej drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa. Jednak niejasność przepisów prawnych wciąż budzi obawy, a brak konkretnej mapy regulacyjnej dla giełd, tokenów i nowych projektów dodatkowo wzmaga niepewność.
Oprócz USA sporo zależy też od innych kluczowych regionów, takich jak Unia Europejska czy Chiny. Potencjalne zaostrzenie regulacji lub wprowadzenie zakazów na rynku kryptowalut może potęgować presję sprzedażową.
5. Techniczna strona rynku: analiza trendów
Przeciągająca się korekta
Od strony czysto technicznej Bitcoin znalazł się poniżej ważnych poziomów wsparcia: 95 000 USD oraz 93 500 USD. Wiele wskazuje, że rynek walczy o utrzymanie się w obszarze 92 000–95 000 USD.
Kluczowe wsparcia i opory
- Wsparcie: 92 500 USD i 92 000 USD
- Opory: 95 000 USD i 96 500 USD
Przełamanie się w górę powyżej 95 000 USD może dać impuls do wzrostu w kierunku 97 500 USD. Natomiast spadek poniżej 92 000 USD może wywołać kolejną falę wyprzedaży.
Prognozy: co dalej z ceną Bitcoina?
- Konsolidacja w krótkim terminie
Rynek może potrzebować czasu na uspokojenie się i odreagowanie intensywnej wyprzedaży. Dopóki cena BTC utrzymuje się powyżej psychologicznego poziomu 90 000–92 000 USD, istnieje szansa na ustabilizowanie sytuacji. - Dane makro będą kluczowe
Wszelkie sygnały o dalszym wzroście inflacji lub osłabieniu gospodarczym mogą ponownie zmienić nastawienie inwestorów do aktywów ryzykownych. Jeżeli Fed zasygnalizuje gotowość do głębszych obniżek stóp procentowych, możliwy jest powrót kapitału na rynek kryptowalut. - Przyjazne otoczenie geopolityczne
Średnioterminowo należy obserwować rozwój sytuacji po inauguracji Trumpa. Jeżeli prezydent USA dalej będzie „wymachiwał szabelką” i nie będzie to jedynie jego charakterystyczny trolling oponentów politycznych, nie będą to warunki sprzyjające aktywom ryzykownym, takim jak Bitcoin i kryptowaluty alternatywne.