Jak uniknąć inwestycji w scamerskie DeFi?
Każdy nowy przypadek użycia danej technologii niesie za sobą ryzyko zagrożeń bezpieczeństwa użytkowników oraz utraty zainwestowanych środków. Nie inaczej jest z DeFi, w którym najpopularniejszymi z przypadków naruszeń były, są i będą exploity, hacki czy exit scamy. Jak się przed tym chronić?
1.Zbadaj team, który stoi za projektem
Zanim zastanowisz się nad zainwestowaniem w projekt DeFi, jedną z pierwszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę jest to, kto za nim stoi.
Po pierwsze, jeśli zauważysz, że projekt ma stronę „o nas”, na której członkowie podstawowego zespołu są niewiarygodni lub udostępnili fałszywe profile LinkedIn utworzone kilka tygodni temu bez kontaktów lub wcześniejszej historii, powinno to być dla Ciebie pierwszym ostrzeżeniem. Zawsze staraj się dowiedzieć jak najwięcej o ludziach stojących za projektem – jaką pracę wykonywali wcześniej? Czy można zweryfikować ich tożsamość? Czy byli zaangażowani w poprzednie projekty? Jest wiele odpowiedzi, które powinieneś uzyskać, zanim ulokujesz w ich projekt swoje pieniądze.
Obecnie w przestrzeni DeFi rośnie trend, w którym deweloperzy pozostają anonimowi. W branży kryptowalut trwa debata, czy to dobrze, czy nie. Niemniej jednak, nawet jeśli zespół jest anonimowy, wciąż jest wiele sposobów na to by ustalić pewne bardzo istotne kwestie.
Przykładowo, możesz dołączyć do ich kanałów społecznościowych w Telegramie i zacząć zadawać pytania. Jeśli zauważysz, że zaczynają odpowiadać często wątpliwymi odpowiedziami, takimi jak „ta informacja zostanie udostępniona po sprzedaży tokenów”, lub zaczną działać agresywnie, zrób sobie przysługę i trzymaj się z daleka. Jasne, możesz przegapić potencjalne zyski, ale 9 razy na 10 będziesz podejmować niepotrzebne ryzyko, które po prostu nie jest warte Twojego czasu ani inwestycji.
2. Doradcy i znane fundusze – mniejsze ryzyko
Kolejną rzeczą do rozważenia jest lista doradców i inwestorów. Projekty ze znanymi doradcami są generalnie dużo bardziej wiarygodne, to samo dotyczy ich inwestorów.
Jeśli projekt nie ujawni swojej listy wczesnych inwestorów i nie poda żadnych informacji o swoich doradcach – może to być sygnał ostrzegawczy. To, w połączeniu z całkowicie anonimowym zespołem, powinno wszcząć w twojej głowie alarm.
Pamiętaj, że każdy protokół DeFi może zostać zhakowany. Jeśli jednak ma poważne wsparcie rzetelnych inwestorów i odpowiedni, dobrze znany zespół, szanse na zwrot pieniędzy użytkownikom lub podjęcie innych inicjatyw w celu zrekompensowania ich strat będą znacznie większe.
3. Zbadaj produkt
Inwestowanie w projekty DeFi powinno być podparte takimi samymi przesłankami, jak każda inna inwestycja. Musisz przyjrzeć się produktowi i ustalić, czy oczyma wyobraźni widzisz logikę ścieżki, na której ten produkt faktycznie działa.
Powinieneś także przyjrzeć się ogólnym materiałom, które zespół deweloperski dostarczył do tej pory. Jeśli w ciągu kilku godzin od ujawnienia projektu zobaczysz tylko podstawową witrynę internetową zakodowaną w WordPressie z 1-stronicowym raportem i bez jasnego planu działania, nie pakuj się w to.
Każdy, kto liczy na poważne zainteresowanie inwestorów, powinien jasno przedstawić zalety produktu, wyzwania rynku i sposób, w jaki zamierza im sprostać.
4. Czy inteligentny kontrakt jest publiczny?
Każdy projekt oparty na DeFi jest objęty smart kontraktem. Powinieneś sprawdzić, czy zespół upublicznił swój smart kontrakt. Pozwala to zweryfikować jego autentyczność, a także zbadać potencjalne luki i wektory ataku.
Inwestowanie w projekty z prywatnymi smart kontraktami powinieneś rozważać tylko wtedy, gdy zespół, który za nimi stoi, jest w pełni zweryfikowany, renomowany, niezawodny i ma udokumentowaną historię. Jeśli widzisz, że zespół jest całkowicie anonimowy, jego produkt jest wątpliwy, a jego inteligentny kontrakt nie jest publiczny, nie inwestuj w to swoich pieniędzy.
5. Poszukaj audytu inteligentnych kontraktów
Nigdy nie inwestuj w projekty, których smart kontrakty nie zostały jeszcze poddane audytowi.
Jeśli jesteś osobą obeznaną z technologią i dobrze rozumiejącą Solidity i inne języki programowania używane do kodowania smart kontraktów i jesteś w stanie samodzielnie je zbadać – nie powinno to stanowić problemu.
Jeśli jednak jesteś przysłowiowym Kowalskim, podobnie jak większość z nas, jeśli chodzi o złożone kodowanie, musisz zaufać pracy ekspertów z udokumentowanym doświadczeniem w branży – czyli audytorom i firmom audytorskim.
Jeśli wiarygodny podmiot audytowy ustali, że kod jest wolny od luk, można uzasadnić inwestycję w ten kod. W przeciwnym razie – omijaj niezweryfikowane projekty szerokim łukiem.
6. Dystrybucja tokenów i początkowa kapitalizacja rynkowa
Zanim zainwestujesz w powstający projekt DeFi, sprawdź model dystrybucji tokenów. Jeśli zorientujesz się, że zespół deweloperski pozostanie w posiadaniu ogromnych ilości tokenów w obiegu, powinno to być dla Ciebie alarmujące.
Nie trzeba dodawać, że jeśli wykres dystrybucji tokenów nie jest publiczny – prawdopodobnie powinieneś rozważyć całkowite porzucenie pomysłu inwestowania w taki projekt.
Warto również sprawdzić okresy nabywania uprawnień. Jeśli ich nie ma i wszystkie tokeny są odblokowane podczas wydarzenia generowania tokenów, prawdopodobnie powinieneś rozważyć możliwość exit scamu, ponieważ w takim scenariuszu nic nie powstrzymuje zespołu przed zdumpowaniem swoich monet na rynek.
Dlatego renomowane projekty mają różne harmonogramy nabywania uprawnień, w których zespół, a także inwestorzy początkowi i prywatni inwestorzy odblokowują swoje tokeny okresowo, a nie wszystkie naraz.
Pod względem początkowej kapitalizacji rynkowej – projekty o niższej początkowej wycenie rynkowej mają większe szanse na zapewnienie wyższych zwrotów. Oczywiście im większa kapitalizacja rynkowa, tym mniejszy potencjał do nieproporcjonalnych zwrotów. W 2021 r. projekt o początkowej kapitalizacji rynkowej poniżej 50 mln USD można uznać za rozsądny.
źródło: tutaj