Dapper Labs ogranicza rosyjskie konta. „To przez sankcje UE”

2 684

Dapper Labs, właściciel kilku platform do kupowania, sprzedaży i prezentowania przeróżnych NFT, w tym CryptoKitties, wprowadza ograniczenia w rosyjskich kontach. Firma tłumaczy, że to kwestia sankcji narzucanych przez Unię Europejską. Rosyjscy użytkownicy nie będą mogli przeprowadzać transakcji na platformach.

W praktyce oznacza to, że rosyjscy użytkownicy będą ograniczeni to przeglądania tego, co znajdziemy na platformach.

Sprawdź: ICO

Dapper Labs tłumaczy, że była zmuszona wprowadzić takie zmiany, aby dostosować się do sankcji UE nałożonych kilka dni temu i wymierzonych w Rosję i obywateli rosyjskich. Samą decyzję wymusił na firmie usługodawca, który zajmuje się przetwarzaniem płatności. Podlega on bowiem regulacjom UE.

Dapper Labs: konta będą aktywne, ale ograniczone

„Obecnie zakazane jest dostarczanie kont, usług przechowywania kryptowalut czy portfeli krypto o jakiejkolwiek wartości na kontach z powiązaniami z Rosją” – czytamy w komunikacie firmy. „Dapper nie zamyka kont” – to z kolei sugeruje, że użytkownicy będą mieć swoje konta, jednak niewiele zrobią, bo nie mogą dokonać żadnych transakcji.

NFT, często określane na platformach Dapper jako Momenty, dotyczą przede wszystkim sportu:

Użytkownicy dotknięci zawieszeniem nie będą mogli kupować, sprzedawać ani prezentować cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich na platformach takich jak UFC Strike, NBA Top Shot i NFL All Day. Nie będą również mogli wypłacać środków ze swoich kont Dapper ani dokonywać zakupów z istniejącym saldem.

Zobacz: Helium

Firma podkreśliła, że dotknięci użytkownicy zachowają własność swoich aktywów, nawet jeśli nie będą mogli ich sprzedać.

Na tym etapie pojawia się pytanie: Co z tego, że mam dalej aktywa przypisane do konta, skoro nic nie mogę z nimi zrobić?

Firma informuje, że wykorzystuje zalety blockchain, ale jednocześnie – jak widać – nie jest zdecentralizowana. Tutaj warto podkreślić, że na swojej stronie Dapper Labs podaje, że „wszystko, co ma wartość, jest tutaj zdecentralizowane, natomiast pozostałe rzeczy są łatwe w obsłudze i szybko działają”.

Prawdopodobne jest, że więcej firm ze świata Web3 pójdzie w ślady Dapper Labs z ograniczeniami w wyniku nowych sankcji UE. Potencjalnie może to postawić niektóre biznesy w trudnej sytuacji, ponieważ równoważą kwestię zgodności z przepisami ze społecznością, która jest ogólnie odporna na cenzurę i bardzo ceni wolność wyboru.

Komentarze