Czas zapiąć pasy na końcówkę roku. Okno dla Bitcoina otwarte?

10 007

We wczorajszej analizie wskazywaliśmy na bycze doniesienia Wall Street Journal, które zostały tego samego dnia praktycznie potwierdzone przez członków Fed. Jest jednak coś jeszcze, co może dodać bykom animuszu. Są to wybory midterms do Kongresu, których wyniki poznamy już 8 listopada.

By nie być gołosłownym poniżej zamieszczamy wykres, który wskazuje na historyczne ruchy indeksu S&P 500 przed oraz tuż po wyborach midterms. Wybory te organizowane są w połowie kadencji urzędującego prezydenta. Obecnie Republikanie są na dobrej drodze do wygranej w izbie niższej tj. Izbie Reprezentantów, Demokraci wciąż nieznacznie prowadzą w Senacie. Historycznie podzielony Kongres z Demokratycznym Prezydentem oznaczał lepszy okres dla giełdy. Oczywiście ten rok nie jest standardowy i nie jest statystyczny jednak historyczne dane sprawdzają niemal wszyscy inwestorzy, a te mogą rozpalić wyobraźnię. Spowodować osłabienie siły podażowej i dać momentum odważnym kupującym”

Jak widzimy stopy zwrotu po wyborach midterms rok później były dla byków lekko mówiąc łaskawe, nie zdarzył się jeszcze spadek! Z drugiej strony widzimy, że dwa lata po wyborach były statystycznei cięższe dla rynków. Czas włączyć RISK ON?
Jak widać Demokraci w wyborach do Senatu wciąż przeważają, przewaga jest jednak nieznaczna. Kongres kontrolowany przez Republikanów i Demokratyczny Prezydent mogą wskazywać na pogłębienie się wewnętrznych problemów USA. Źródło: Bloomberg Data
Część niedźwiedzio nastawionych traderów traktuje doniesienia WSJ jako kolejną pułapkę na byki, według nich Fed będzie zmuszony iść za restrykcyjną polityką monetarną tak długo jak długo inflacja będzie problematycznie wysoka. Bez względu na wszystko. Wydaje się jednak, że przekonanie to może wynikać bardziej z emocji niż chłodnej kalkulacji. Fed zdaje sobie sprawę, że nie możę podnosic stóp o 75 pb na każdym zgromadzeniu i komunikuje ten fakt wcześniej przygotowując rynki i jednocześnie komunikując ciag dalszy podwyżek. Niższe podwyżki dadzą bankierm większy balans w razie błędu i nagłego pogorszenia warunków gospodarczych.
CEO Grayscale w kolejnym wywiadzie podkreślił deflacyjną przewagę Bitcoina nad dolarem. Indeks dolara cofnął sie ponownie z historycznych szczytów. Amerykańska waluta była pompowana z niemal każdej strony zarówno wpływami 'do gotówki’ w wyniki awersji do ryzyka i giełdowych wyprzedaży jak i programem QT oraz wyższymi stopami procentowymi. Mocny dolar nie jest specjalnie mile widziany przez amerykańskie, globalne biznesy i wpływa negatywnie na bilans handlowy USA. A jak Wy myślicie, dollar peak już za nami?

Kryptowalutowa innowacja

Choć ceny Bitcoina, Ethereum i wielu altcoinów spadły o ponad 70% rynkowi daleko jest do kompletnego załamania ponieważ wciąż wykonywany jest ogrom pracy organicznej, która ostatecznie prowadzi do rozwoju całego sektora. Mowa tu o programistach, deweloperach, grafikach i wizjonerach stojących za takimi projektami jak Web3 czy Metaverse, w którym kryptowaluty staną się walutami cyfrowych, wirtualnych gospodarek. W miarę rozwoju technologii VR oraz immersyjnej rzeczywistości możemy oczekiwać, że młodsze pokolenia coraz chętniej będą angażować się w wirtualne światy i z coraz większą intensywnością będą podejmowały próby monetyzacji i partycypacji w wirtualnym rynku pracy. To już się dzieje. Na naszych oczach.

Kryptowaluty pozostają wizytówką budowanej innowacji Web3 a to znaczy, że potencjał spekulacyjny branży zostanie prawdopodobnie zachowany na kolejną hossę. Co więcej to właśnie do przestrzeni Web3 i wirtualnych światów ma miejsce transfer najzdolniejszych programistów i grafików. Obie te branże wygenerują prawdopodobnie jeszcze większą ilość startupów, gdy poprawi się krajobraz kredytowy. Z tych startupów w przyzszłości wyłonią się być może nowe, blockchainowe potęgi jak Apple, Microsoft czy Meta Platforms. Na to czekamy, a zadaniem naszego portalu informacyjnego jest dostarczanie inwestorom i fanom branży w Polsce jakościowych informacji, które ostatecznie wpłyną na zwiększanie świadomości i rozwój polskiego społeczeństwa oraz myśli inwestycyjnej.

Jak uważacie. Końcówka roku przyniesie powiew optymizmu?

Może Cię zainteresuje:

Komentarze