Coś się dzieje za oceanem. Władze USA zmieniają podejście do działalności kryptowalutowej banków
Amerykańscy regulatorzy finansowi ogłosili, że wycofują część dotychczasowych wytycznych, które nakazywały bankom ostrożność w kontaktach z kryptowalutami. Decyzja ta może oznaczać zwrot ku bardziej otwartemu podejściu do innowacji w sektorze finansowym.
Rezerwa Federalna USA (Fed) ogłosiła wycofanie dwóch pism nadzorczych, w których wcześniej zalecano, aby banki uzyskiwały wcześniejszą zgodę regulatorów przed rozpoczęciem działalności związanej z aktywami kryptowalutowymi, w tym ze stablecoinami.
Fed zmienia front
Równocześnie Fed, we współpracy z Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) oraz Biurem Kontroli Waluty (OCC), zrezygnował również z dwóch wspólnych oświadczeń z 2023 roku, które ostrzegały banki przed zagrożeniami związanymi z sektorem krypto.
Dotychczasowe wytyczne nakazywały ostrożność w tym temacie, podkreślając ryzyko związane z wysoką zmiennością rynku kryptowalut, niepewnością prawną oraz zagrożeniami dotyczącymi płynności. Banki były zachęcane do dokładnego rozważania potencjalnych skutków finansowych i prawnych przed podjęciem współpracy z firmami kryptowalutowymi lub świadczenia usług z nimi związanych.
Zmiana kierunku w podejściu do kryptowalut sygnalizuje bardziej przychylne nastawienie administracji prezydenta Trumpa wobec innowacyjnych technologii finansowych. W oświadczeniu towarzyszącym wydanej decyzji Fed zapowiedział, że regulatorzy analizują obecnie, czy potrzebne są nowe wytyczne, które „wspierałyby innowacje, w tym działalność związaną z aktywami kryptowalutowymi”.
To nie pierwsza tego typu decyzja w ostatnim czasie. Już w marcu br. Biuro Kontroli Waluty jako pierwszy z trzech głównych regulatorów finansowych podjęło działania zmierzające do ułatwienia bankom wejścia na rynek kryptowalut. OCC również zdecydowało się wówczas na usunięcie wytycznych wydanych przez poprzednią administrację, które miały na celu ograniczenie zaangażowania banków w rynek cyfrowych aktywów.
Krytycy tej zmiany ostrzegają, że łagodniejsze podejście do kryptowalut może prowadzić do wzrostu ryzyka dla systemu finansowego, szczególnie jeśli banki będą podejmować pochopne decyzje inwestycyjne lub współpracować z niepewnymi partnerami. Zwolennicy tego typu zmian z kolei uważają, że to krok w kierunku większej konkurencyjności sektora bankowego i adaptacji do dynamicznie rozwijającego się rynku cyfrowych finansów.
Dalsze kroki regulatorów w tej sprawie będą bacznie obserwowane przez sektor bankowy, firmy technologiczne i inwestorów. W nadchodzących miesiącach może dojść do publikacji nowych zasad, które wyznaczą ramy dla przyszłej współpracy między tradycyjnymi instytucjami finansowymi a światem kryptowalut.
Pogoda dla (nie tylko) bogaczy
Powiedzmy to sobie wprost – banki w USA zmieniają podejście do kryptowalut głównie z powodu zmiany politycznego klimatu oraz rosnącego znaczenia innowacji finansowych. Administracja Donalda Trumpa dąży do deregulacji i wspierania rozwoju nowych technologii, w tym blockchaina i kryptowalut, widząc w nich potencjał dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności USA. Polityka Trumpa opiera się na ograniczaniu nadzoru instytucji federalnych nad rynkiem finansowym, co przekłada się na większą swobodę dla banków. Taka strategia może przyciągnąć inwestycje i pobudzić sektor fintech, choć niesie też ryzyko destabilizacji.