Chris Larsen: Bitcoin powinien przejść na proof-of-stake

W niedawnym poście na blogu poświęconym Dniu Ziemi, współzałożyciel Ripple, Chris Larsen, wezwał górników Bitcoin, giełdy i głównych deweloperów do rozważenia porzucenia mechanizmu konsensusu proof-of-work.

„Zachęcajmy i współpracujmy z ludźmi, którzy budują i współtworzą kod Bitcoina – kluczowymi górnikami, giełdami i głównymi deweloperami – aby rozważyć odejście od PoW.”

Larsen twierdzi, że taka zmiana miałaby kluczowe znaczenie w kontekście tego, aby bitcoin pozostał dominującą kryptowalutą.

Bitcoin na proof-of-stake?

Chris Larsen ostrzegł, że inwestorzy instytucjonalni „niewątpliwie” staną w obliczu presji ze strony organów regulacyjnych, aby pozbyć się swoich udziałów z powodu ogromnego śladu węglowego PoW. Zaznaczył, że Ethereum należy „pochwalić” za decyzję o przejściu na proof-of-stake.

Larsen utrzymuje, że Bitcoin mógłby przejść albo na PoS, które obecnie stanowi 43 procent całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut, lub do Federated Consensus XRP Ledger.

W sierpniu ubiegłego roku były dyrektor generalny Ripple stwierdził, że Chiny mogą ostatecznie zniszczyć Bitcoina. Jego bezpodstawne oświadczenie zostało oczywiście szeroko skrytykowane w społeczności kryptowalut.

Bitcoin jako kluczowy czynnik napędzający przyszłość czystej energii

W przeciwieństwie do tego, co pisze Larsen na swoim blogu, bitcoinowi inwestorzy zdają się w rzeczywistości koncentrować na obaleniu mitu, że flagowa kryptowaluta szkodzi środowisku, zamiast ulegać wywieranej w ten sposób presji.

Ark Invest Cathie Wood i Square Jacka Dorseya opublikowali wspólnie manifest na temat Bitcoina jako głównego motoru energii odnawialnej.

W dokumencie znalazły się informacje dotyczące tego, że Bitcoin będzie w stanie przyspieszyć globalne przejście na energię odnawialną, zwiększając opłacalność większej liczby projektów opartych o energię słoneczną i wiatrową.

„Dzięki danym ARK Invest wykazaliśmy, że wydobywanie bitcoinów może zachęcić do inwestycji w systemy słoneczne (sieci słoneczne + baterie), umożliwiając wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do generowania wyższego odsetka energii sieciowej bez potencjalnej zmiany kosztu energii elektrycznej.”

Komentarze