Chiński urzędnik skazany na dożywocie za wydobywanie Bitcoinów i korupcję

Xiao Yi został postawiony w stan oskarżenia za nielegalne operacje biznesowe związane z prowadzeniem kopalni Bitcoin o wartości 2,4 miliarda juanów chińskich (równowartość 329 milionów dolarów).

22 sierpnia br. Pośredni Sąd Ludowy miasta Hangzhou we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang skazał Xiao Yi, byłego członka i wiceprzewodniczącego Grupy Partyjnej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej prowincji Jiangxi na dożywocie za korupcję i nadużycie władzy.

Dożywocie za nielegalne wydobywanie Bitcoinów

Zarzuty korupcyjne wynikały z niezwiązanych z kryptowalutami działań łapówkarskich w latach 2008-2021. Yi wykorzystywał swoje stanowisko, aby pomagać osobom fizycznym w sprawach związanych z kontraktowaniem projektów budowlanych, opracowywaniem programów biznesowych i promocją osobistą. Zarzuty nadużycia władzy, datowane na lata 2017-2021, wynikają z zapewnienia dotacji finansowych i energii elektrycznej dla Jiumu Group Genesis Technology, firmy z siedzibą w mieście Fuzhou, która w pewnym momencie obsługiwała ponad 160 tys. maszyn, których zadaniem było wydobywanie Bitcoinów.

Prokuratorzy twierdzą, że Yi „zatuszował” operację wydobywczą, instruując odpowiednie departamenty, aby sfabrykowały raporty statystyczne i dostosowały klasyfikację zużycia energii elektrycznej. W latach 2017-2020 zużycie energii elektrycznej przez Jiumu Group stanowiło 10 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Fuzhou.

W rozprawie uczestniczyło ponad 20 osób, w tym ustawodawcy, doradcy polityczni oraz przedstawiciele mediów i opinii publicznej.

– Yi przyznał się do winy i wyraził skruchę, zwrócił skradzione fundusze, a wszystkie łapówki i wynikające z nich zyski zostały zajęte – poinformował sędzia Sądu Ludowego w Hangzhou.

Zobacz też: Jest już nowy raport Heraeus Group. Jak radzą sobie metale szlachetne?

Surowy zakaz

Obecnie Chiny zakazują wszelkich transakcji kryptowalutowych, operacji wymiany i operacji fiat-to-crypto onboarding, ale nie zakazują ich bezpośredniego posiadania.

W ubiegłym tygodniu w naszym serwisie pisaliśmy o tym, jak inny obywatel Chin został skazany przez Prokuraturę Ludową prefektury miejskiej Fuzhou okręgu Mawei na dziewięć miesięcy więzienia pod zarzutem ukrywania przestępstwa zakupu stablecoina USDT o wartości 94 988 juanów. Z kolei 14 sierpnia br. sąd ludowy hrabstwa Pingan przeprowadził publiczne przesłuchanie w sprawie, która może stanowić w Chinach precedens dla sposobu ścigania i regulowania programów kryptograficznych. Przed sądem stanęło pięciu dyrektorów firmy Shenzhen Space-Time Cloud Technology. Zostali oni oskarżeni o stworzenie systemu za pomocą którego udało się zebrać od nieświadomych oszustwa inwestorów kwotę około 100 milionów dolarów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze