CFTC zaostrza kryptowalutową wojnę. „Będziemy ścigać również firmy spoza USA”

Amerykańska Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) zamierza zwiększyć kontrolę nad firmami zajmującymi się aktywami cyfrowymi.

Komisja zapowiada, że będzie w dalszym ciągu zaostrzała przepisy prawne. Ponadto regulator twierdzi, że dostęp zagranicznych firm do amerykańskich klientów jest „przywilejem”, a nie prawem.

CFTC zapowiada zwiększoną kontrolę nad firmami

– Na rynkach amerykańskich nie ma (miejsca dla – przyp. red.) statków pirackich – powiedziała dziś komisarz CFTC Christy Goldsmith Romero. I zapowiedziała, że agencja planuje kontynuować intensywne ściganie giełd kryptowalutowych, które naruszają przepisy handlowe.

Z wypowiedzi Goldsmith Romero wynika, również, że organ nie będzie tolerował używania VPN do maskowania adresów internetowych. W miarę zaostrzania przepisów dotyczących kryptowalut zakazane będzie również obchodzenie amerykańskich zasad KYC (know-your-customer).

Inna komisarz CFTC, Caroline D. Pham, zapewniła, że zasięg agencji nie ma granic. – Powinno być jasne, że Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary nie zaprzestanie ścigania podmiotów spoza USA – przekazała dziennikarzom..

Przypomnijmy, że na początku listopada br. CFTC opublikowało swój raport w zakresie egzekwowania prawa za rok podatkowy 2023. Łącznie Wydział Egzekwowania Przepisów CFTC złożył 96 pozwów, które skutkowały ponad 4,3 mld USD w postaci cywilnych kar pieniężnych, restytucji i odszkodowań. Dla porównania, w roku podatkowym 2022 Komisja wszczęła 82 postępowania egzekucyjne i nałożyła ponad 2,5 miliarda dolarów w postaci restytucji, odszkodowania i kar. Wzrost liczby spraw wynikał głównie z niemal podwojenia liczby spraw związanych z oszustwami.

W Bithub.pl pisaliśmy m.in. o pewnym niepokojącym – i wykrytym przez Komisję – zjawisku. Otóż pracownicy, w tym osoby na wyższych szczeblach, bardzo często angażowali się w komunikację wewnętrzną i zewnętrzną przy użyciu form, które nie zostały zatwierdzone przez ich firmy, w tym wiadomości SMS czy komunikator W rezultacie komunikacja ta nie była utrzymywana i przechowywana przez firmę i nie mogła być łatwo przedstawiona na żądanie CFTC.

Zobacz też: Michaël van de Poppe: „Rajd na kryptowaluty potrwa przez dłuższy czas”

Hossa dla kryptowalut

Tymczasem ożywienie na rynku kryptowalut trwa. Co prawda całkowita kapitalizacja spadła nieznacznie w oklicach środy, ale powróciła już do poprzednich poziomów. Dziś rano na azjatyckich rynkach sytuacja była stabilna, a łączna kapitalizacja utrzymywała się na poziomie 1,47 bln dolarów. Dodajmy też, że wiele aktywów cyfrowych jest notowanych na najwyższych poziomach od maja 2022 roku.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom