Cenę Bitcoina czeka spektakularny los. Dzień próby? Kryptowaluty na tykającej bombie
Zmienność Bitcoina znów wysycha, kryptowaluta porusza się w trendzie bocznym. Jednocześnie wolumeny w blockchainie są niezwykle niskie i znajdują się wokół cyklicznych minimów. Wciąż duża część podaży jest uśpiona w portfelach inwestorów choć w kilku kluczowych przedziałach osiągnęła rekordowe poziomy. Wydaje się, że kryptowaluty z kazdym dniem zbliżają się do kolejnego skoku zmienności. Historia BTC pokazuje, że jest on właściwie nieunikniony. Oto co zaprezentował Glassnode:
Onchain
Zakres handlowy między 26,600 USD a 27,500 USD (3,4%) okazał się najniższy w ciągu ostatnich 5 lat. Wystarczy przypomnieć sobie początek tego roku czy lipiec 2020 roku, po covidowym krachu. Czy i tym razem z ceną stanie się coś spektakularnego?
Aktywność w łańcuchu Bitcoin osiągnęła niedawno ATH m.in. pod względem liczby transakcji, w dużej mierze związanych z trendem Ordinals, Inscriptions i BRC-20. Tego typu transakcje mają jednak tendencję do reprezentowania stosunkowo niewielkich wolumenów BTC, przy czym ordinals często są przenoszone wraz z niewielką ilością BTC (zwykle 0,0001 BTC).
Oceniając wolumen transferu rozliczany przez całą sieć, Glassnode wskazał, że w ciągu ostatnich trzech lat, zauważamy duży spadek ogólnej przepustowości od początku 2021 r., spadając z wysokiego poziomu 13,1 mld USD do najniższego poziomu 1,9 mld USD, co stanowi spadek o 85,5% (!) Wolumeny transferów odnotowały śladowy wzrost w 2023 r., jednak pozostają w pobliżu najniższych poziomów cyklu między 1,9 mld USD a 4,4 mld USD.
Giełdy pozostają centralnym punktem pod względem handlu BTC. Glassnode wskazuje, że badanie przepływów przychodzących i wychodzących daje wskaźnik zastępczy dla wolumenu, świadomości świadomości rynku, popytu spekulacyjnego i zaufania inwestorów. Widzimy podobny strukturalny spadek wolumenu depozytów na giełdach. Osunął się on ze szczytowego poziomu 4,2 mld USD w maju 2021 r. do najniższego poziomu 343,4 mln USD obecnie (-91,8%).
Przydatnym wskaźnikiem do oceny wykorzystania sieci jest bezwzględna wartość zrealizowanych zysków i strat. Zapewnia to przegląd przepływów kapitału. Łączny zrealizowany zysk i strata oscylują wokół najniższych poziomów obserwowanych w ciągu ostatnich 3 lat. Sugeruje to, że większość inwestorów z dużymi zyskami lub stratami nie chce wypłacać swoich zysków ani realizować strat co ogranicza podaż.
Oto dlaczego
Glassnode ustalił, że zarówno nominalna, jak i zrealizowana przepustowość sieci pozostaje bardzo niewielka. Może to wynikać z faktu, że wielu uczestników rynku posiada średnią cenę zakupu, która jest dość zbliżona do aktualnej ceny. To wskazuje, że obec niskiej zmienności istnieje wciąż bardzo niewielka zachęta do realizacji zysków lub strat (zatem cena zastygła). Inwestorzy mogą potrzebować większej zmienności, w którąkolwiek stronę. Wówczas pokażą wyższą aktywność. Skorygowana cena zrealizowana (średnia cena kupionych BTC przez wszystkie grupy, od początku istnienia BTC) zapewnia ulepszony model szacowania ogólnorynkowej bazy zakupowej.
Działa on poprzez usunięcie ogromnych niezrealizowanych zysków utrzymywanych przez długo uśpione (prawdopodobnie utracone na wieki) BTC (> 7 lat). W ten sposób izoluje się wyłącznie grupę aktywną i bardziej wrażliwą na cenę. Ceny spot są obecnie notowane tuż powyżej skorygowanej ceny zrealizowanej (25,2 tys. USD), która jest prawdopodobnie psychologicznym obszarem zainteresowania w przypadku cofnięcia. Potwierdza to również tezę, że aktywni uczestnicy rynku po prostu nie mają dużych zysków (lub strat) do zrealizowania.
Aktywność podaży
Pomimo gwałtownego początku roku w całym rynku aktywów cyfrowych, podaż BTC młodsza niż rok wciąż osiąga nowe szczyty. Poniższy wykres przedstawia cztery podzbiory tej uśpionej podaży jako odsetek całkowitej podaży w obiegu:
- Podaż ostatnio aktywna ponad 1 rok temu: 68.1%
- Podaż ostatnio aktywna ponad 2 lata temu: 55.2%
- Podaż ostatnio aktywna ponad 3 lata temu: 40.0%
- Podaż ostatnio aktywna ponad 5 lat temu: 28.9%
Niezwykły, wysoki poziom hodlerów utrzymuje się, przy braku ogólnej aktywności, wspierającej ekstremalnie niską przepustowość wolumenu w blockchainie BTC. Zjawisko to znajduje również odzwierciedlenie w podaży długoterminowych inwestorów (ponad 155 dni). Ta osiągnęła kolejne historyczne szczyty, na poziomie 14,46 mln BTC. BTC zakupione po upadku FTX obecnie 'dojrzały’ do statusu LTH.
Metryka Liveliness porównuje równowagę między HODLingiem a trendem związanym z wydawaniem BTC. Obecnie wskaźnik spada do najniższej wartości odnotowanej od wybicia w grudniu 2020 r. powyżej 20 tys. USD. Utrzymujące się trendy spadkowe w Liveliness potwierdzają, że to właśnie HODLing jest główną dynamiką rynkową większości podaży. Efekt? Inwestorzy w BTC stają się masowo długoterminowymi posiadaczami Bitcoinów.
Może Cię zainteresuje: