WSJ: Koniec podwyżek stóp Fed? Akcje i kryptowaluty czekają na rajd, finał limitu zadłużenia blisko

Według najnowszych ustaleń Wall Street Journal, szef Rezerwy Federalnej w Minneapolis, Neel Kashkari nieoczekiwanie powiedział, że mógłby poprzeć utrzymanie stóp procentowych na stałym poziomie na kolejnym posiedzeniu Fed, w czerwcu. Cel Więcej czasu dla bankierów na prawidłową ocenę skutków dotychczasowego cyklu i perspektyw inflacji.

Cytując wywiad z piątku (opublikowany dopiero dziś), WSJ wskazał, że Kashkari jest otwarty na ew. nieco wolniejszy ruch ze strony Fedu. Jednocześnie zastrzegł oczywiście, że sprzeciwia się ’jakiejkolwiek deklaracji, że Fed zakończył już cykl’. Formalnie – ponieważ jego najnowsze słowa znaczą bardzo wiele. Mogą poprzedzać ogólny zwrot w dotychczasoej polityce Rezerwy Federalnej.

Kashkarki wsparł byki liczące na pauzę w cyklu zacieśniania od czerwca, bieżącego roku. Źródło: CME

Po piątowym przemówieniu Powella widać, że Fed delikatnie mięknie – pauza jest naprawdę możliwa. Stopy procentowe w USA obecnie znajdują się w przedziale 5-5,25%. Są więc najwyższe od 2008 roku! Chociaż inflacja wykazuje pewne oznaki spowolnienia od lata ubiegłego roku, wciąż pozostaje znacznie powyżej celu Fed (2%). Fed stanął w obliczu presji na powstrzymanie się od dalszego zacieśniania (złagodzenie ryzyka recesji). Kashkari z Fed jest otwarty na utrzymanie stóp procentowych na stałym poziomie w czerwcu, donosi WSJ. Jak będzie z pozostałymi członkami Rezerwy Federalnej? W kolejnym tygodniu będziemy świadkami wielu nowych przemówień z ich strony. Wydaje się, ze Rezerwa Federalna naprawdę dostrzega ryzyko zrobienia zbyt wiele na tym etapie cyklu. Potwierdził to też piątkowy Powell.

Limit zadłużenia – pozytywne doniesienia

Prezydent Biden i republikański personel McCarthy’ego spotkają się ponownie dziś wieczorem o 00:00 polskiego czasu, aby omówić pozostałe kwestie. Reprezentant GOP Graves wskazał, że USA potrzbeuje wieloletniego limitu wydatków w każdej umowie dotyczącej zadłużenia. Wskazał jednak na duży postęp w negocjacjach ponieważ Demokraci i Republikanie zrozumieli limit swoich stanowisk i 'czerwone linie’ obu stron. Do faktu tego odnióśł sie także przewodniczący Izby Reprezentantów, główny negcjujący z Bidenem, McCarthy.

W jego ocenie dyskusje na temat zadłużenia nie dotyczyły przedłużenia cięć podatkowych Trumpa, a rynki uznają porozumienie za prawdziwie dobrą informację. McCarthy poinformował, że amerykański Senat może nie potrzebować nawet tygodnia, aby uchwalić finalne prozumienie w sprawie pułapu zadłużenia. Choć finału kwestii nadal brak, McCarthy przede wszystkim przedstawił dziennikarzom zarys nowej, 'produktywnej’ rozmowy z Bidenem nt. możliwych wyjść z sytuacji. Podkreślił, że nie brano w niej pod uwagę 14 poprawki, a czas jest najważniejszy. Zatem na Kapitolu znów spotkają się negocjatorzy. Czy Wall Street czeka rajd jeśli politycy się dogadają a ciemne prognozy analityków będzie można włożyć między bajki?

Może Cię zainteresuje:

https://bithub.pl/gospodarka/kalendarz-ekonomiczny-niepewnosc-wokol-bankructwa-usa-biden-bez-rozwiazania/

cyklFedkrachKryzyspolityka monetarnarecesjaRezerwa Federalnastopy procentowestopy procentowe USAUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz