Celsius spłaca swoich wierzycieli! Kto odzyska kryptowaluty?

Celsius, platforma pożyczek kryptograficznych która ogłosiła upadłość w lipcu 2022 r., zainicjowała dzisiaj proces zezwalania na wypłaty dla określonej grupy użytkowników. Sąd upadłościowy ogłosił, że klienci programu powierniczego posiadający „ogólne roszczenia powiernicze klasy 6A” i / lub „wypłacalne roszczenia powiernicze klasy 6B” mogą zacząć zlecać wypłacanie funduszy z platformy począwszy od dnia 29 listopada br., z terminem realizacji ustalonym na 28 lutego 2024 roku.

fot. X (Twitter)

Celsius pozwoli użytkownikom odzyskać zamrożone kryptowaluty

Kwalifikujący się użytkownicy mogą wypłacić 72,5% swoich utopionych na platformie zasobów kryptowalut, uwzględniając niezbędne opłaty transakcyjne. Dotyczy to jednak jedynie osób, które zgodziły się na przyjęty wcześniej plan reorganizacji. Pozostali użytkownicy nie będą częścią tej dystrybucji. Zamiast tego ich środki zostaną skonsolidowane na oddzielnym portfelu i będą nadzorowane przez nadzorcę wyznaczonego przez sąd przez kolejne sześć miesięcy.

Zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami, około 58 300 użytkowników zostało sklasyfikowanych przez sąd jako posiadający „aktywa powiernicze” o wartości blisko 210 milionów dolarów, zgodnie z treścią akt sądowych z września.

Według wstępnych doniesień na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter), niektórzy użytkownicy napotkali pewne trudności z logowaniem i procesowaniem wypłat.

Zobacz też: YouTube i X mogą wydrenować kryptowaluty z Twojego portfela. Eksperci biją na alarm

Firma, która miała zastąpić banki, została ich reklamą

Powyższa nowinka jest częścią trwającego postępowania upadłościowego Celsiusa. W marcu zatwierdzono plan ugody, umożliwiający użytkownikom posiadającym konta depozytowe otrzymanie 72,5% ich środków w dwóch ratach w 2023 roku. We wrześniu wierzyciele zatwierdzili plan reorganizacji, zezwalający na dystrybucję bitcoinów i eterów o sumarycznej wartości około 2 miliardów dolarów. Zapadła decyzja, że kapitał własny Celsiusa zostaje przeniesiony do NewCo, zarządzanego przez konsorcjum Fahrenheit, które wygrało przetarg na przejęcie upadłej firmy w maju. Konsorcjum planuje przekształcić nowy podmiot w spółkę ukierunkowaną na wydobywanie oraz staking kryptowalut.

Zarówno firma jak i jej dyrektor zarządzający (CEO), Alex Mashinsky były uwikłane w problemy z prawem. Celsius został pozwany przez szereg instytucji odpowiedzialnych za regulowanie rynku: SEC, FTC oraz CFTC za rzekome wprowadzanie klientów w błąd, a sam Mashinsky został dodatkowo oskarżony o oszustwo. Celsius szybko zawarł ugodę z komisją FTC, zgadzając się zapłacić 4,7 miliarda dolarów po zakończeniu postępowania upadłościowego. Proces karny Mashinsky’ego ma rozpocząć się jeszcze jesienią.

Celsius reklamował swoją platformą jako formę „odbankowania”, czyli uniezależnienia od tradycyjnych systemów bankowych. Jest to sentyment dość powszechny w społeczności krypto; tymczasem okazało się, że działalność firmy była bardziej reklamą tradycyjnych banków i ich systemów bezpieczeństwa oraz antyreklamą rozwiązań alternatywnych.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom