Cardano krok od kosmicznej hossy? Wsparcie rządu USA, rozmowy z NASA i Ripple
Po wielu miesiącach 'trybu uśpienia’ Cardano ponownie weszło w poczet największych kryptowalut, z wielkim przytupem. Cena wybiła się powyżej 0.6 USD za token ADA. Kryptowaluta rośnie rozpędzana strategicznymi partnerstwami, możliwym zaangażowaniem amerykańskiego rządu, innowacjami technologicznymi i kluczowymi integracjami w blockchainie. Co więcej, pewne sygnały sugerują, że Cardano podejmie szeroką współpracę z Ripple. Dodatkowo w grudniu w sieci Cardano będzie miał prawdopodobnie miejsce hard fork Chang. Do ATH z 1 września 2021 roku ADA musiałaby wzrosnąć jeszcze ponad 5-krotnie.
Tylko 10 listopada, w jednen dzień cena ADA wzrosła o ponad 30%, ponieważ założyciel i CEO Charles Hoskinson podkreślił, że zaangażuje się osobiście w budowę nowej polityki kryptowalutowej w USA. Jest już jasne, że administracja Trumpa patrzeć będzie na kryptowaluty z sympatią. Wzajemną? To możliwe. Hoskinson przekazał: „Zamierzam spędzić sporo czasu pracując z ustawodawcami w Waszyngtonie”.
Jak sie okazuje to mogą nie być wcale puste słowa. Polityka Cardano od lat opierała się na organicznym wzroście, a wielu zarzucało Hoskinsonowi nieumiejętne zarządzanie marketingiem projektu. Tymczasem deweloperzy mieli koncentrować się na 'mrówczej pracy’ u niewidocznych na pierwszy rzut oka podstaw. Teraz projekt może liczyć na profity, wynikające z tego tytułu? Cardano to projekt, który jako pierwszy doprowadził do bezpośredniej integracji L1 z BTC, bez pośredników.
Według szeregu obserwatorów to sieć Bitcoin uczyni z Cardano obecnie 'najbezpieczniejszy’ ekosystem blockchain. Agencja Crypto News Flash sugerowała, że instytucjonalne zainteresowanie ADA wzrosło właśnie z powodu tych postępów. Fundacja Cardano nawiązała ostatnio współpracę z rządem Dubaju. Dyskutuje też z agencją kosmiczną NASA, która rozważa zastosowanie jej blockchaina do zasilania przyszłych misji eksploracji kosmosu. Hoskinson pracuje również nad współpracą z krajami i uniwersytetami w Afryce Południowej i Argentynie, dzięki Partnerchain Cardano (Atrium Lab jako centrum badań i rozwoju).
Federalny System Głosowania i DOGE
Cytowani w mediach członkowie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), prezydent Trump i nadchodzący Departament Efektywności Rządu (DOGE) badają już „federalny oparty na blockchainie system głosowania i weryfikacji tożsamości”. Użyte do jego implementacji mogą zostać Cardano, Hyperledger i Hedera. Proponowane przepisy wymagałyby od wszystkich stanów USA wdrożenia platformy „eVote”, która miałaby ma na celu „poprawę integralności wyborów” w USA.
Rzekomo Trump chce wdrożyć cały system, przed wyborami w 2028 roku. Jak dotąd Hedera otrzymała już zielone światło zarówno od Departamentu Stanu, jak i Kapitolu za zaangażowanie w rozwój procesów demokratycznych. Cardano poczyniło postępy, współpracując ze stanem Wyoming nad systemami głosowania w ostatnich latach. W Afryce Wschodniej system zdecentralizowanego przechowywania tożsamości pomaga już afrykańskim studentom. Republikanie już w 2021 roku wzywali do implementacji takich rozwiązań, w ramach Election Blockchain Task Force.
Do tej pory założyciele Cardano, ani Hedera nie wydali żadnych oficjalnych oświadczeń dotyczących ich zaangażowania w proponowany system głosowania. Sprawa pozostaje obiektem spekulacji.