Były pracownik Deutsche Bank oszustem kryptowalutowym. Właśnie usłyszał wyrok

Rashawn Russell, były pracownik Deutsche Bank, został skazany na 41 miesięcy więzienia. Sąd uznał, że prowadzony przez Russella fundusz R3 Crypto Fund był oszustwem. Oszust, zabrane od klientów aktywa wykorzystywał do prywatnych celów. Ponadto, w ramach kary, Russell musi zapłacić swoim ofiarom odszkodowanie w wysokości 1,5 miliona dolarów.

Były pracownik Deutsche Bank oszustem kryptowalutowym

W kwietniu 2023 roku Rashawn Russell, były pracownik Deutsche Bank, został aresztowany w Brooklynie w stanie Nowy Jork. Następnie Commodity Futures Trading Commission (CFTC) pozwała byłego pracownika Deutsche Bank za nakłanianie inwestorów detalicznych do dokonywania wpłat na fałszywy fundusz, w ramach którego przyjmował kryptowaluty.

Russell początkowo kwestionował stawiane mu zarzuty. Następnie sprawą zajął się sędzia pokoju, co prawdopodobnie spowodowało, że we wrześniu Rashawn Russell przyznał się do stawianych mu zarzutów. Russel stworzył fałszywy fundusz o nazwie R3 Crypto Fund. Mężczyzna obiecywał klientom ogromne zwroty i zyski z inwestycji. Inwestorów nakłaniał do dokonywania wpłat w Bitcoinach i Ethereum. Prokuratur zarzuciła mu, że tworzył fałszywe dokumenty, aby pozorować płynność i stabilność wspomnianego funduszu. Znaczną część środków od inwestorów miał przeznaczać na własny użytek, m. in. na hazard i spłacanie długów innym inwestorom.

Jak ustaliła prokuratura, Russell obiecywał inwestorom minimalny zwrot inwestycji w wysokości 25%. Według CFTC mężczyzna pozyskał w ten sposób od klientów około 1 milion dolarów. Nielegalny praktyki miały miejsce w okresie od listopada 2020 r. do sierpnia 2022 r. Między 2018 a 2021 rokiem Russell był pracownikiem Deustche Bank.

Inne oszustwa Russella

31 maja Sąd Rejonowy Wschodniego Nowego Jorku na Brooklynie skazał byłego bankiera na 41 miesięcy więzienia za oszustwa internetowe, których dopuścił się przy pomocy fałszywego funduszu kryptowalutowego. Ponadto sąd nakazał Russellowi zapłacić swoim ofiarom ponad 1,5 miliona dolarów odszkodowania. We wrześniu były dyrektor Deutsche Banku przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Departament sprawiedliwości uznał, że Russell prowadził fałszywy fundusz R3 Crypto w okresie od listopada 2020 r. do sierpnia 2022 r. Fundusz obiecał dokonywać inwestycji w kryptowaluty i wypłacać duże, czasami gwarantowane zyski. W rzeczywistości Russell wykorzystywał pieniądze inwestorów do celów osobistych, m.in. do spłacania długów innym inwestorom.

Sąd ustalił również, że Russell dopuścił się innego oszustwa, w ramach którego uzyskał co najmniej 140 kart kredytowych, debetowych i identyfikacyjnych wystawionych na osoby trzecie oraz wykorzystał informacje o skradzionych kartach do otwierania kont w grach hazardowych online i dokonywania fałszywych zakupów.

Z ustaleń wynika, że mężczyzna był zarejestrowanym brokerem. Ponadto z danych na jego profilu na LinkedIn wynika, że od lipca 2018 r. do listopada 2021 r. pracował jako analityk w Deutsche Bank. Było to jednak jedyne powiązanie oskarżonego z bankiem, dlatego instytucja nie była oskarżona ani ukarana za nadużycia byłego pracownika.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom