Były dyrektor Goldman Sachs aresztowany za oszustwo na rynku kryptowalut – co wiadomo o sprawie ZeroEdge?

Richard Kim, były wysoki rangą menedżer w Goldman Sachs i J.P. Morgan, został aresztowany i oskarżony o defraudację ponad 4 milionów dolarów w ramach projektu ZeroEdge – kryptowalutowego kasyna online. Sprawa nabiera rozpędu, a szczegóły ujawnione przez FBI rzucają cień na wiarygodność niektórych przedsięwzięć Web3.

ZeroEdge – kasyno oparte na blockchainie czy cyfrowa pułapka?

Według śledczych, Kim rozpoczął projekt ZeroEdge w marcu 2024 roku, reklamując go jako nowatorską platformę gier hazardowych zbudowaną na blockchainie. Inwestorzy zostali zachęceni wizją kasyna z weryfikowalnymi grami on-chain, tokenem użytkowym „$RNG” oraz wewnętrzną walutą „FAITH”. Przekonywano ich także, że projekt będzie zgodny z regulacjami dotyczącymi hazardu i papierów wartościowych. W ciągu zaledwie trzech miesięcy – do czerwca 2024 roku – Kim pozyskał 4,3 miliona dolarów w ramach rundy seed oraz przedsprzedaży tokenów. Dokumenty inwestycyjne jasno deklarowały, że zebrane środki zostaną przeznaczone na rozwój platformy, w tym tworzenie smart kontraktów i systemów gier.

Gdzie podziały się pieniądze inwestorów?

Zgodnie z zeznaniami agenta FBI Thomasa McGuire’a, Kim nie tylko nie dotrzymał słowa, ale też wykorzystał fundusze do spekulacyjnych transakcji na rynku kryptowalut. Co więcej – część formalnych umów z inwestorami została zmodyfikowana tak, by usunąć zapisy dotyczące przejrzystości finansowej i kontroli wewnętrznych. Jeden z inwestorów przyznał, że nie ulokowałby kapitału, gdyby wiedział, że pieniądze stanowią de facto pożyczkę osobistą dla Kima. Kim próbował także uspokajać inwestorów, powołując się na rzekome audyty prawne przeprowadzone przez renomowane kancelarie, jak Greenberg Traurig. Śledczy nie znaleźli jednak dowodów, że jakiekolwiek kompleksowe opinie prawne faktycznie zostały wdrożone.

Aresztowany w Goldman Sachs, ale na tym nie koniec

Obecnie Richard Kim został formalnie oskarżony o oszustwa finansowe i manipulację papierami wartościowymi, co grozi mu karą wieloletniego pozbawienia wolności zgodnie z tytułem 18 kodeksu karnego USA. Sprawa pozostaje w toku, a FBI kontynuuje śledztwo, sprawdzając również potencjalnych współpracowników i inne projekty powiązane z Kimem. Afera z ZeroEdge pokazuje, że nawet osoby z prestiżowym CV i doświadczeniem w wielkich instytucjach mogą dopuścić się poważnych nadużyć w świecie Web3. Dla inwestorów to przestroga – nawet dobrze wyglądające projekty potrzebują weryfikacji, przejrzystości i odpowiedniego nadzoru. W branży krypto reputacja to nie wszystko – liczy się też audyt, kontrakt i zdrowy rozsądek.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.