Byki Bitcoin szykują się na lipiec, ale te rzeczy mogą popsuć zabawę
Chociaż czerwiec upłynął dla BTC i większości rynku pod znakiem spadków, to wielu inwestorów zachowuje spokój. Dlaczego? Analitycy zaczęli wyciągać historię notowań największej kryptowaluty z ostatnich lat i wynika z niej, że lipiec był zawsze mocnym miesiącem dla tego tokena. Dlatego spora grupa fanów Bitcoin uspokojona tym zestawieniem oczekuje spektakularnego odrobienia strat w lipcu. Jednak bardziej ostrożni eksperci wskazują rzeczy, które mogą popsuć całą zabawę bykom. Czego należy się obawiać?
Bitcoin nie powtórzy w lipcu historycznych schematów?
Czerwiec dla BTC jest wyjątkowo słaby. W pewnym momencie Bitcoin spadł nawet poniżej 60 tys. Finalnie największa kryptowaluta zamknęła miesiąc z wyniki oscylującym wokół 62 tys. Jednak strach zajrzał w oczy inwestorom, którzy liczyli na rozpoczęcie kolejnych rajdów po ATH. Ich nadzieje podtrzymują dane historyczne, które pokazują, że Bitcoin lipiec kończył zawsze na plusie. Na przestrzeni lat w lipcu odnotowano wzrosty wynoszące odpowiednio 7,98% (średnia) i 9,6% (mediana).
Jednak analitycy ostrzegają, że należy mieć na uwadze zagrożenia, które mogą uniemożliwić powtórzenie tego schematu w 2024 roku. Czego należy się obawiać? Analitycy sądzą, że szereg wskaźników wskazuje na zwiększoną presję sprzedażową w lipcu.
Pierwsze duże zagrożenie wiążę się z upadłą giełdą Mt.Gox, która odblokuje około 9 mld dolarów w Bitcoinach. Niegdyś największa giełda Bitcoin, spłaci swoim wierzycielom 140 000 BTC o wartości około 9 miliardów dolarów. Wypłacanie należności ruszy na początku lipca 2024 r. Eksperci obawiają się, że poszkodowani, po otrzymaniu należnych BTC, zaczną je masowo wyprzedawać, co spowoduje zwiększoną presję sprzedażową.
Kolejnym zagrożeniem dla BTC może być wzrost grupy inwestorów, która zdecyduje się na realizację zysków i sprzedaż tokena. Jeśli duża grupa posiadaczy kryptowaluty stwierdzi, że szczyt Bitcoina jest już za nami, możemy zaobserwować masową sprzedaż tokena. 30-dniowa średnia SOPR (Spent Output Profit Ratio) dla Bitcoina, który wskazuje, czy inwestorzy sprzedają tokena z zyskiem, czy ze stratą, wzrosła od maja z 1 do 1,03. Odczyt powyżej 1 wskazuje, że więcej inwestorów sprzedaje z zyskiem.
Natomiast niezrealizowany zysk i strata netto (NUPL), wskazuje na potencjalne wyczerpanie zysków wśród nabywców Bitcoinów. NUPL oblicza się jako różnicę między kapitalizacją rynkową a zrealizowaną kapitalizacją podzieloną przez kapitalizację rynkową, co stanowi stosunek całkowitego zysku/straty na wszystkich monetach. Odczyt dla Bitcoin NUPL powyżej 0 wskazuje, że inwestorzy osiągają zyski. Średnia 30-dniowa NUPL kształtuje się na poziomie około 0,54 w dniu 30 czerwca.
BTC w lipcu zawsze mocny
Nadzieje w serca inwestorów, po nieudanym czerwcu, wlewają przytaczane co chwila dane historyczne. Wynika z nich, że zwykle czerwiec jest nieudanym miesiącem dla największej kryptowaluty. Jednak lipiec historycznie to czas, gdy Bitcoin odżywa i finalnie kończy na zielono.
Dane historyczne pokazują, że w lipcu wzrosty największej kryptowaluty wyniosły odpowiednio 7,98% (średnia) i 9,6% (mediana). Analitycy wyliczają, że jeśli ten schemat się powtórzy, cena Bitcoina może wzrosnąć w lipcu z prawie 10% do 25% w ciągu 31 dni.
Eksperci rynku kryptowalut oceniają również, że to, co może pomóc w powtórzeniu tego scenariusza to bitcoionowe ETF-y. Obecnie nieliczne czynniki napędzają odporność i wzrost wartości Bitcoina. W tej chwili jednym z głównych fundamentów dla BTC są spotowe ETFy BTC. Niektórzy sądzą, że tylko dzięki ETF-om Bitcoin nie spadł w stronę strefy wsparcia na poziomie 50 000 dolarów.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.