Brazylia idzie śladami USA w sprawie kryptowalut? Prezydent podjął bardzo ważną decyzję

Działania regulatorów w Stanach Zjednoczonych w sprawie kryptowalut, przynajmniej oficjalnie, mają na celu uporządkowanie rynku. Strategia rządu zakłada przed wszystkim traktowanie kryptowalut na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku papierów wartościowych. Porządki w USA zaczęły się jednak od wypowiedzenia wojny największym giełdom kryptowalut. Podobny kierunek w sprawie kryptowalut obrała Brazylia?

Co planuje Brazylia w sprawie kryptowalut?

Zdaje się, że brazylijscy decydenci wybrali podobną strategię wobec branży kryptowalut, jak Amerykanie. Z tą różnicą, że przynajmniej na ten moment, nie oberwie się żadnej giełdzie kryptowalutowej. Jednak to nie jedyna różnica. 13 czerwca prezydent Brazylii podpisał dekret przyznający Bankowi Centralnemu uprawnienia do regulowania dostawców usług związanych z wirtualnymi aktywami. Jednak kryptowaluty pozostaną pod nadzorem brazylijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Eksperci zwracają uwagę, że w przepisach brakuje jasności co do tego, które aktywa cyfrowe są uważane za papiery wartościowe. Zatem podejście to kontrastuje z niedawnymi działaniami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Szef SEC Gary Gensler postulował, by sklasyfikować niemal wszystkie kryptowaluty jako papiery wartościowe. Zatem dekret, który wejdzie w życie 20 czerwca, porządkuje kwestie podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne obszary funkcjonowania rynku kryptowalut. Jednak brak konkretnego określenia, które aktywa cyfrowe będą traktowane jak papiery wartościowe, w przyszłości może skutkować licznymi nieporozumieniami.

Zobacz też: Francja marzy o gigafabryce Tesli i uwodzi Elona Muska. Kiedy poznamy decyzję miliardera?

Dlaczego regulacje są konieczne?

Brazylia stara się nadążać za nowinkami technicznymi i rozwojem branży kryptowalut. Państwo liczące ponad 200 mln mieszkańców ma ogromny potencjał, a ignorowanie trwających już rewolucji technologicznych nie jest najlepszą strategią. Regulowanie zasobów cyfrowych w Brazylii jest bardzo ważne, co pokazują rozmaite dane. Według Chainalysis, Brazylia należy do grupy państw z największą liczbą użytkowników kryptowalut na świecie. Państwo zajmuje siódme miejsce w regionalnej tabeli, wyprzedzając wszystkie sąsiednie stany w Ameryce Południowej i Środkowej. Dlatego decydenci starają się odpowiednio reagować. W zeszłym tygodniu Bank Centralny Brazylii ogłosił wybór 14 instytucji, które wezmą udział w pilotażu CBDC. Wśród podmiotów, które wezmą udział w pilotażu są banki lokalne, takie jak Bradesco, Nubank i Itaú Unibanco, Banco do Brasil, a także największe firmy płatnicze, w tym Visa i Mastercard.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze