Francja marzy o gigafabryce Tesli i uwodzi Elona Muska. Kiedy poznamy decyzję miliardera?

W zeszłym miesiącu Elon Musk przyleciał do Francji i wziął udział w konferencji „Wybierz Francję”. Zapowiedział wówczas, że Francja jest miejscem, w którym Tesla planuje dużą inwestycję. Francuski rząd oczkuję, że Musk zdecyduje się zbudować na francuskiej ziemi gigafabrykę Tesli, co byłoby znaczącym wydarzeniem dla całej gospodarki. Możliwe, że decyzję w tej sprawie poznamy już niebawem.

Francja skusi Elona Muska?

Jean-Noel Barrot, francuski minister cyfryzacji, w rozmowie z CNBC potwierdził, że Francja próbuje namówić Elona Muska, na zbudowanie gigafabryki Tesli. Barrot oznajmił: Zainwestowaliśmy w cały sektor baterii elektrycznych, więc postaramy się go przekonać, że Francja jest najlepszym możliwym miejscem w Europie do założenia kolejnej fabryki Tesli. Francja sukcesywnie stara się wzmocnić swoją pozycję jako centrum przemysłu samochodów elektrycznych w Europie. Znaczącym krokiem w tym kierunku było uruchomienie w tym roku pierwszej fabryki akumulatorów do samochodów elektrycznych. Barrot nie ukrywa ekscytacji co do pomysłu stworzenia gigafabryki Tesli we Francji: Wspaniale byłoby mieć fabrykę Tesli we Francji, włożono wiele wysiłku i energii, aby upewnić się, że jest to możliwe i że może się wydarzyć. Wydaje się, że tym co może być kluczowe w podjęciu pozytywnej decyzji jest porażka podobnego projektu w Niemczech. Tesla zbudowała tam gigafabrykę, która początkowo miała opóźnienia w budowie. Gdy fabryka ruszyła, wykonała zaledwie 10% rocznego planu, a część pojazdów wracała do serwisu.

Zobacz też: Tesla podjęła współpracę z rywalami. Ryzykowny ruch się opłacił?

Ostra polityka wobec Twittera będzie przeszkodą dla inwestycji?

Z jednej strony Francuzi marzą o gigafabryce Tesli, a z drugiej dość stanowczą wypowiadają się na temat Twittera. Barrot w zeszłym miesiącu powiedział, że Twitter zostanie zakazany w UE, jeśli jego regulamin nie będzie zgodny z ustawą o usługach cyfrowych. Ustawa ma wejść w życie w sierpniu. Celem nowego prawa jest wymuszenie na gigantach technologicznych bardziej agresywnego nadzorowania nielegalnych treści i dezinformacji na swoich platformach. Czy to może zniechęcić Elona Muska do inwestycji we Francji? O tym możemy przekonać się już niebawem. Przypuszcza się, że Musk może ogłosić swoją decyzję już w piątek. Dobrą okazją jest do tego szczyt Viva Tech – jedna z flagowych konferencji technologicznych we Francji.

Może Cię zainteresować:

Komentarze