Branża bitomatów przeżywa prawdziwą hossę.

Bitomaty, czyli bitcoinowe bankomaty to interesująca forma anonimowej możliwości handlu najpopularniejszymi kryptowalutami. Przyjrzyjmy się temu, jak ten segment rozwija się w ostatnich tygodniach.

Paraboliczne wzrosty

Na początku skupmy się na najważniejszej statystyce z tego segmentu, czyli ogólnej liczbie bitomatów na świecie. Jak widać na poniższej grafice, liczba bitomatów systematycznie rośnie. Aczkolwiek w przypadku ostatnich dwóch lat, trzeba już mówić o prawdziwym boomie na te urządzenia.

Jeszcze na początku 2018 roku, kiedy to właśnie pękała ostatnia bańka na rynku kryptowalut, na świecie działało zaledwie 2 000 bitomatów. Na początku 2019 liczba ta skoczyła do 4 100 sztuk, rok później do 6 400, a dziś jest to ponad 11 500 maszyn na całym świecie.

Tylko od początku tego roku, zainstalowano prawie tyle bitomatów, ile zainstalowano od narodzin Bitcoina aż do początku 2019 roku.

CoinATMRadar

Boom roku 2020

Jak widać boom bitomatowy ma właśnie miejsce, co potwierdza również kolejna grafika, przedstawiająca liczbę netto bitomatów w poszczególnych miesiącach. W rekordowym jak dotąd miesiącu w historii – wrześniu 2020 zainstalowano prawie 1 000 sztuk maszyn.

Jesteśmy w czołówce

Najwięcej bitomatów na świecie, ponad 9 300, funkcjonuje w USA, który jest i pozostanie niekwestionowanym hegemonem. Następna w zestawieniu Kanada ma aż 90% ich mniej. Polska znajduje się na wysokim, szóstym miejscu, z 81 działającymi bitomatami.

Gdzie w Polsce

Jednym z przewodnich dostawców i operatorów bitomatów w Polsce jest firma FlyingAtom, która na tym rynku działa już od kilku lat. FlyingAtom posiada aktualnie 28 bitomatów rozsianych po całej Polsce. Poniższa mapa przedstawia lokalizację każdego z nich.

Bitomaty są zlokalizowane w różnych miejscach, choć najczęściej są to galerie handlowe. Pełna lista wraz z adresem i stanem gotówki w poszczególnej maszynie są dostępne tutaj.

Dla nowych użytkowników w świecie kryptowalut istnieje również lista najczęściej zadawanych pytań: FAQ oraz video instruktarzowe, które krok po kroku pokazuje, w jaki sposób korzystać z bitomatów. Dostępne są one tutaj.

Dodatkowo firma zapewnia pomoc techniczną drogą telefoniczną w dni powszednie od 10 do 18.

Finansowy Krytyk

Komentarze