Zapomnij o krypto i NFT. Oto sposób, w jaki najlepiej można wykorzystać technologię blockchain
Od czasu stworzenia technologii blockchain, gros uwagi skupiono głównie na próbie stworzenia alternatywy dla istniejących ekosystemów finansowych. Tempa nabiera również szał na tokeny niewymienialne (NFT). Powstaje pytanie: w jaki najlepiej można wykorzystać technologię blockchain?
Możemy być pewni, że w przyszłości blockchain będzie nadal odkrywać przed nami sposoby wpływania na różne branże. Ale przy całym skupieniu się na kryptowalutach i im podobnych aktywach, jakie wrota łańcuch bloków otwiera dla branż, które odczuwają pilniejszą potrzebę zastosowania tej technologii?
Wiele branż prawdopodobnie nie sprosta nieodłącznym wyzwaniom, które dają gwarancję dynamicznego i niczym nieskrępowanego rozwoju. Aby obejść wiele z istniejących obecnie „wąskich gardeł”, poświęcić trzeba niebagatelnie wiele czasu i zasobów.
Z tego powodu nadszedł czas, aby zacząć myśleć o bardziej wartościowych sposobach wykorzystania technologii blockchain – z korzyścią dla całej ludzkości.
Jedną z przełomowych branż, która może najbardziej skorzystać z technologii blockchain, jest Internet Rzeczy (IoT).
Czwarta rewolucja przemysłowa i świat Internetu Rzeczy
Obecnie jesteśmy na wstępnym etapie witania Czwartej Rewolucji Przemysłowej.
Ta nowa rewolucja technologiczna zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i komunikujemy się ze sobą. W poprzednich „epokach przemysłowych” mieliśmy do czynienia z systemami izolowanymi, zmechanizowanymi i, co do zasady, jednofunkcyjnymi systemami. Te nieinteroperacyjne technologie musiały być zarządzane przez użytkownika końcowego, co było głównym źródłem niezliczonych ograniczeń.
Gdy ludzkość wkroczyła w świat nieskrępowanej i praktycznie nieograniczonej łączności oraz zastosowania sieci, pojawił się nowy paradygmat technologiczny. Internet rzeczy to postępująca rewolucja technologiczna, w której poszczególne komponenty są połączone za pośrednictwem dużych sieci urządzeń, które mogą komunikować się w trybie peer-to-peer, dostosowywać się i organizować zgodnie z potrzebami użytkownika końcowego.
Bezproblemowa integracja różnych systemów optymalizuje funkcjonalność, jakość dostarczanych usług i oczekiwaną wydajność urządzeń.
Choć potencjał technologiczny, kryjący się za IoT brzmi atrakcyjnie, wciąż boryka się z wieloma nierozwiązanymi problemami, które spowalniają jego rozwój. Kluczowym aspektem jest tutaj bezpieczeństwo.
Blockchain dla bezpieczeństwa IoT
Szybki rozwój systemów IoT stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Według Gartner Network, do końca 2021 roku globalna sieć IoT połączy ze sobą ponad 26 miliardów urządzeń. Ogromna ilość danych przepływających przez systemy IoT jest podatna na różnego rodzaju naruszenia bezpieczeństwa.
Raport o zagrożeniach IoT Unit 42 z 2020 roku ujawnia, że 98% obecnego ruchu urządzeń IoT jest nieszyfrowane, co powoduje, że przeogromna ilość danych osobowych pozostaje podatna na problemy związane z cyberbezpieczeństwem. W raporcie wspomniano, że organizacjom brakuje narzędzi do zabezpieczania Internetu Rzeczy, a cała branża siedzi na przysłowiowej beczce prochu.
Gdy systemy IoT działają jako połączone jednostki, naruszenie bezpieczeństwa może zwiastować nadejście znacznych problemów i szkód. W związku z tym, zanim technologia IoT upowszechni się w mainstreamie, bezpieczeństwo pozostaje ważnym problemem, który należy rozwiązać.
Technologia Blockchain jest obiecującym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa IoT z tych samych powodów, dla których działa to w przypadku kryptowalut. Blockchain to bezpieczna, rozproszona baza danych do rejestrowania transakcji i wielu innych formatów danych.
Dlaczego to takie ważne?
Blockchain umożliwia wymianę danych peer-to-peer, eliminując potrzebę udziału scentralizowanego organu. Wyeliminowanie z procesu interwencji człowieka zapewnia, że zarówno prywatność, jak i bezpieczeństwo użytkownika nie zostaną naruszone.
W związku z tym architektura blockchain może zapewnić odpowiednią infrastrukturę do uwierzytelniania, standaryzacji i ochrony danych w systemach IoT. Jej zdolność do śledzenia aktywności miliardów podłączonych urządzeń i umożliwienia bezproblemowego przetwarzania transakcji umożliwi zautomatyzowane i bezpieczne transakcje.
Systemy mikropłatności w IoT
Sieci blockchain mogłyby zapewnić solidny i zdecentralizowany system do obsługi transakcji na mikropoziomie urządzeń i maszyn.
IoT będzie potrzebował systemów mikropłatności, w których urządzenia będą mogły dokonywać transakcji automatycznie (na żądanie) w oparciu o zużywane zasoby. Nie zadziała to w przypadku wysokich opłat transakcyjnych lub konieczności oczekiwania na uwierzytelnienie transakcji przez scentralizowane strony trzecie.
Załóżmy na przykład, że się spieszysz i musisz wynegocjować od innych pojazdów autonomicznych na drodze szybszy przejazd autostradą. Z wykorzystaniem blockchain możliwe jest zapłacenie innym pojazdom, aby przeprocesować transakcję natychmiastowo. Podobnie drony dostawcze mogłyby podłączyć się do systemu solarnego na twoim dachu i zapłacić za usługę doładowania baterii.
Ogólnie rzecz biorąc, IoT dotyczy sieci urządzeń, które dostarczają usługi. Każde urządzenie, które może przyczynić się do ogólnego funkcjonowania sieci, będzie mogło podłączyć się do niej, oferować swoją pojemność i w zamian otrzymywać tokeny.
Śledzenie danych
Wszystkie informacje dotyczące działania podłączonych urządzeń dostępne są z poziomu łańcucha bloków. Solidny poziom szyfrowania utrudnia ponadto osobom trzecim manipulowanie informacjami.
Poza tym nie ma jednego, centralnego ośrodka, który miałby za zadanie kontrolować dane generowane w sieci i transmitowane pomiędzy urządzeniami IoT.
Wyzwania związane z integracją blockchain z IoT
Choć brzmi to nader atrakcyjnie, rozwiązania blockchain dla IoT, nadal stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z powszechną adopcją tej technologii.
Największą przeszkodą pozostaje skalowalność. Istniejące blockchainy wciąż mają problemy z obsługą ogromnej liczby transakcji, z których każda powinna być procesowana szybko i bez problemów. Wyzwanie jest dziesięciokrotnie większe, kiedy powiążemy je z miliardami urządzeń podłączonych do sieci IoT.
Kolejne wyzwanie wynika z faktu, że urządzenia IoT wykorzystują sensory do kierowania wykonywaniem poleceń. Algorytmy tych sensorów mogą paść ofiarą ataków nakierowanych na ingerencję w kryteria potrzebne do wykonania transakcji. Rozwiązaniu tego problemu nie jest w stanie sprostać nawet blockchain.
Podsumowując, technologia łańcucha bloków będzie w stanie (bez wątpienia) wspierać wstępne etapy adopcji IoT. Z realnego punktu widzenia pozostaje to najbardziej realną opcją rozwiązania nieodłącznych problemów, z którymi borykają się sieci IoT.
Jeśli technologia blockchain będzie rozwijać się wystarczająco szybko, powinna być w stanie nadążyć za szybkim rozwojem systemów IoT.
źródło: link