Sieć główna Wormhole już działa, umożliwiając komunikację między blockchainami Solana Ethereum, BSC i Terra
Wormhole, multi-chainowy protokół komunikacji, uruchomił swoją wersję mainnet.
Zgodnie z treścią oficjalnego komunikatu, wersja mainnet protokołu interoperacyjności ma na celu połączenie Solana i innych wiodących zdecentralizowanych sieci finansowych. Obecnie obsługuje ekosystemy Ethereum, Terra Money i Binance Smart Chain.
Protokół ma umożliwić komunikację pomiędzy blockchainami, które nie posiadają punktów stycznych. Projekt dotyczy między innymi natywnych aktywów cyfrowych wymienionych łańcuchów bloków, jak również tokenów niewymienialnych (NFT) oraz danych cenowych.
2/Wormhole is a messaging protocol that allows information to flow freely cross-chain between previously siloed blockchains. Messages can be connected to other chains through a verifiable, trustless network, supported by validators also known as Guardians.
— Wormhole (@wormholecrypto) August 9, 2021
Ogólnie rzecz biorąc, Wormhole ma na celu umożliwienie istniejącym projektom, platformom i społecznościom płynne i bezproblemowe przenoszenie tokenizowanych zasobów między łańcuchami bloków. Warto zauważyć, że dane mogą przechodzić przez most Wormhole w obydwu kierunkach.
Taka funkcjonalność umożliwia procesowanie przepływów różnego rodzaje informacji w łańcuchu bloków, w tym mechanizmów zarządzania, takich jak głosowanie.
Co więcej, Wormhole zawiera 19 walidatorów, w których projekty mogą monitorować, czy zasób jest zamknięty w jednym łańcuchu i czy jest kopiowany przed swobodnym przejściem do następnego łańcucha.
Protokół jest również zbudowany tak, aby był synchroniczny, co pozwala na konsensus o niskim współczynniku opóźnienia.
„Uruchomienie @wormholecrypto to silny sygnał, że przyszłość to cross-chain. Jest to nowy rodzaj protokołu wiadomości, który może połączyć dowolny łańcuch blokowy za pośrednictwem weryfikowalnej sieci” – stwierdził zespół Solana.
Kluczowe cechy Wormhole
Wormhole ma również takie atrybuty, jak całkowita generyczność dzięki komunikatom międzyłańcuchowym zawierającym dowolne dane, które umożliwiają deweloperom tworzenie aplikacji przy użyciu protokołu.
Niektóre aplikacje dotyczą transferu aktywów, danych Oracle, decyzji zarządczych i NFT. Dodatkowo protokół interoperacyjności odblokowuje efekty sieciowe i umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów.