Blockchain wdrożony przez jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych

T-Mobile – niemiecki gigant telekomunikacyjny jest przed uruchomieniem swojej własnej sieci blockchain dla klientów. O co zatem chodzi?

Jakiś czas temu korporacja uczestniczyła w tworzeniu innej sieci – Hyperledger 1.0. Tutaj udział T-Mobile był widoczny w tworzeniu rozwiązań identyfikacji cyfrowej. Ten moduł zostanie również użyty we wspomnianym blockchainie. Głównym protokołem ma być PoC (Proof-of-Concept), który opiera się na weryfikacji danej usługi/produktu w kwestii osiągnęcia sukcesu. Chris Spanton, starszy architekt Hyper Directory T-Mobile określił, że kolejne kamienie milowe w tworzeniu własnego rozwiązania są osiągane. Powiedział on również:

„Stworzenie Hyper Directory rozwiązało podstawowe przypadki użycia IAM w naszej infrastrukturze chmury, a budowanie jej jako rozwiązania typu blockchain dało wyjątkowe możliwości, aby rozwinąć naszą głęboką wiedzę techniczną.”

Budowanie rozwiązań w chmurze w oparciu o blockchain powodowało, że trzeba było zastanowić się nad zarządzaniem uprawnieniami czyli kto je posiada, jak się je nadaje i co wykonuje w chmurze. Oprócz tego wprowadzona została implementacja smart contractów do uzyskiwania uprawnień. Innym pomysłem, który chce wdrożyć wspomniana firma jest Keybiner. W skrócie jest to biblioteka, która tokenizuje uprawnienia użytkownika do wykonywania różnych transakcji. Wszystkie te innowacje mają być oparte o charakter open-source.

Konkurencja

Jak widać T-Mobile nie próżnuje i chce działać w tej branży. Istnieją jednak jeszcze inne przykłady podmiotów, które też chcą wykorzystać możliwości Blockchain’a. Comcast i British Telecomunications otrzymali patenty na własne blockchain’y w poprzednim roku. Telenor, norweska firma z tej samej branży poszła o krok dalej mówiąc również o inicjalizacji własnego projektu ICO. Czy w przyszłości pojawią się też inne podmioty telekomunikacyjne zainteresowane wykorzystaniem coraz popularniejszej technologii? Możliwości związane z zarządzaniem danymi, wykorzystaniem technologii IoT lub M2M czy wykrywaniem oszustw mogą być dla tego sektora gospodarki bardzo ważne. Samych przykładów prac nad rozwiązaniami telekomunikacyjnymi jest więcej i zainteresowanie nadal rośnie. Pojawia się również szansa, że te możliwości będą dostępne dla zwykłego, szarego obywatela. O innych zastosowaniach Blockchain’a będziemy informować.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom