Blockchain w służbie przemysłu – jak handluje się ropą poprzez system oparty na blockchainie?

Hindustan Petroleum Corporation Limited (HPCL) to jedno z największych państwowych przedsiębiorstw naftowych w Indiach. Firma ta właśnie zdecydowała się wdrożyć technologię blockchain do swoich działań. Łańcuch bloków będzie miał na celu usprawnienie systemu zamówień, zakupu, a także zapobiegania fałszerstwom w procesie zakupowym.

blockchain
Rafineria HPCL w Mombaju. Źródło: moneycontrol.com

Spółka HPCL nawiązała współpracę z indyjskim start-upem Web3 o nazwie Zupple Labs. W ramach tej współpracy Zupple Labs ma pomóc HPCL w wydawaniu cyfrowych zamówień zakupu, które są niemożliwe do sfałszowania. Będzie się to odbywało za pośrednictwem platformy LegitDoc. Zamówienia będzie można od razu zweryfikować na blockchainie NEAR, który będzie wspierał całe przedsięwzięcie. HPCL zaznaczyło, że inicjatywa ta ma na celu głównie ograniczenie fałszerstw w zamówieniach zakupu. Cała decyzja będzie też ułatwiała dostawcom korzystanie z finansowania handlu poprzez zabezpieczenie, dowód zakupów i udział w zamówieniach publicznych. Udogodnienie to zostanie udostępnione dostawcom jeszcze w październiku.

Co ciekawe, w ciągu ostatnich 5 lat HPCL złożyło zamówienia zakupu o wartości 52 miliardów dolarów. Taka kwota zamówień jest tyle duża, że ma znaczenie gospodarcze na tle całych Indii. Dotychczas cyfrowa automatyzacja była wyzwaniem, ponieważ nie było pełnej zdolności do automatycznej weryfikacji zamówień zakupu dla żądań stron trzecich spoza HPCL. To powodowało duże obciążenie pracowników w celu przetwarzania wniosków o weryfikację zewnętrzną.

Zobacz też: Wytwórnia z „Wielkiej Trójcy” nawiązuje duże partnerstwo. Na scenie wystąpią razem sztuczna inteligencja i przemysł muzyczny

Blockchain w Indiach

Dzięki wdrożeniu LegitDoc, zamówienia zakupu, które były wcześniej narażone na fałszerstwa, mogą teraz być wydawane odpowiednim interesariuszom. To z kolei umożliwia uczestnikom natychmiastową i bezproblemową weryfikację jednym kliknięciem. Ten krok w kierunku bardziej transparentnego i efektywnego systemu zamówień zakupu stanowi istotny postęp dla HPCL i branży naftowej i gazowej jako całości, promując automatyzację cyfrową i budowanie zaufania w branży.

Neil Martis, założyciel LegitDoc, wyjaśnił: „To ekscytujące widzieć, że takie konglomeraty naftowe jak HPCL korzystają z naszej technologii LegitDoc, aby zabezpieczyć miliardy dolarów w zamówieniach zakupu. Jest to dowód na zaufanie, jakie firmy i rządy pokładają w naszej platformie blockchain przez lata w ochronie ważnych dokumentów.”

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze