Witaj, Noah! | Uwiecznił narodziny syna na blockchainie Bitcoin

1 112

Ekscytujący pokaz możliwości sieci Bitcoin! Ktoś umieścił wiadomość w konkretnej transakcji BTC, witając na świecie swojego nowonarodzonego syna.

Cześć Noah!

W dość interesującym wątku na Redditcie użytkownik sieci Bitcoin zademonstrował jeden z bardziej przekonujących przypadków użycia swojego blockchaina:

„Uwieczniłem narodziny mojego pierwszego dziecka w najlepszej, niezmiennej i zdecentralizowanej bazie danych, jaką znam.”

Jak widać na powyższym screenie, użytkownik wysłał 0,00104 BTC, wart jedynie 10 USD z jednego adresu na drugi.

Aby to zrobić, użytkownik prawdopodobnie wygenerował niestandardową transakcję i dodał jedną z danych wyjściowych jako OP_RETURN. Przekonwertował tekst na kod szesnastkowy i zawarł go w danych wyjściowych.

Komunikat w transakcji brzmi:

„Cześć Noah! Witaj w świecie, maleńki.”

Wiadomość ta pozostanie na blockchainie Bitcoina już na zawsze, jako że sieć jest niezmienna i nie można nią manipulować.

Innymi słowy, tak długo, jak istnieje ludzkość, nawet gdyby Bitcoin miał z jakiegoś powodu „umrzeć”, kopie jego blockchaina nadal dawałyby dostęp do zawartych w nim informacji.

Daje to również ciekawy i szeroko dyskutowany przypadek użycia blockchaina BTC. Bitcoin może służyć jako zdecentralizowana baza danych, w której kontrola nad informacjami nie wpadnie w ręce jednego centralnego organu. Teoretycznie może to uczynić ją znacznie bezpieczniejszą, ponieważ nikt nie byłby w stanie zmienić i zmienić informacji bez konsensusu rządzącej większości.

To nie pierwszy raz

Blok Genesis – pierwszy blok w sieci Bitcoin, również zawiera w sobie tajną wiadomość: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”

Jest to odniesienie do nagłówka artykułu opublikowanego 3 stycznia 2009 r. przez London Times, który mówi o tym, że rząd brytyjski nie pobudził gospodarki po kryzysie finansowym 2007-2008. Dla wielu jest to wyraz misji Bitcoina zakodowany w Bitcoinie, który zostawił nam Satoshi Nakamoto.

Przeczytaj inne, ciekawe wpisy na ten temat:

Komentarze