Taproot & Schnorr: Bitcoin już nigdy nie będzie taki sam!

4 972

Już w ten weekend Bitcoin doświadczy w pełni mocy Taproot i podpisów Schnorra. Sieć stanie się lepsza i szybsza.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, do aktywacji Taproot na blockchainie Bitcoina pozostało 151 bloków. Oznacza to, że zmiany zostaną wprowadzone już w ten weekend (najpewniej w niedzielę, 14.11.21).

Od ogółu do szczegółu

Taproot zoptymalizuje skalowalność, prywatność i funkcjonalność smart kontraktów w sieci Bitcoin. Wprowadzi nowy typ adresu, dzięki czemu wydatki w BTC będą wyglądać podobnie, niezależnie od tego, czy nadawca dokonuje prostej płatności, złożonej transakcji z wieloma podpisami, czy też korzysta z Lightning Network.

Co więcej, adresy Taproot pozwolą użytkownikom zaoszczędzić na opłatach transakcyjnych – im bardziej złożone warunki wydatków, tym więcej użytkownik zaoszczędzi – w porównaniu z poprzednimi typami adresów.

Zmniejszając rozmiar transakcji i sprawiając, że prawie każda transakcja wygląda jak ta najprostsza (z jednym podpisem), Taproot umożliwi również wdrażanie większych i bardziej złożonych operacji na Bitcoinie, które wcześniej były niemożliwe lub prawie niemożliwe.

W związku ze złożonością tematu Taproot/ Schnorr, zachęcam Cię gorąco do zapoznania się z treścią artykułów dostępnych po kliknięciu w miniatury zamieszczone niżej. Znajdziesz w nich wyczerpujące informacje na temat omawianych aktualizacji, analizy, przykłady, itd.

Taproot i Schnorr na Bitcoinie

Taproot został pierwotnie zaproponowany przez Grega Maxwella, programistę i kryptografa Bitcoin Core, który chciał stworzyć coś, co zachowałoby zestawy anonimowości w łańcuchu dla określonych fragmentów smart kontraktów między użytkownikami (dzięki czemu wyglądają jak zwykłe płatności).

Oznacza to, że Taproot zasadniczo rozszerza możliwości smart kontraktu w sieci Bitcoin (zachowując prywatność), powodując, że wszystkie transakcje w łańcuchu (zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane) wyglądają dla zewnętrznego obserwatora dokładnie tak samo.

Soft fork Schnorr / Taproot znacznie rozszerzy funkcjonalność BTC. W grę wchodzą: zwiększona prywatność, skalowanie, aplikacje z obsługą multi-sig i jeszcze lepsza prędkość transakcji…

„Czym Segwit jest dla lightning network (LN), tym schnorr/ taproot jest dla aplikacji multisig” – powiedział deweloper Bitcoina – Sanket.

źródło grafiki tytułowej: link

Komentarze