SegWit Bitcoin coraz bliżej

Wczoraj Barry Silbert, główny dyrektor Digital Currency Group przekazał informację na swoim Twitterze, że obecnie prawie 80% mocy obliczeniowej sieci Bitcoin pochodzi od górników wspierających wprowadzenie SegWit.

Obecnie przez wzrost ceny i co za tym idzie popularności internetowej waluty sieć Bitcoin przeżywa problemy związane z płynnością przekazywania środków. Ilość użytkowników wciąż wzrasta co niestety doprowadziło do poważnych kolejek. Rozmiar bloku 1MB ogranicza ilość transakcji co nie pozwala na przyspieszenie działania sieci. Obecnie w mempool czeka prawie 200 tysięcy  niepotwierdzonych transakcji. Uniemożliwia to rozwój sieci zwłaszcza w kwestii mikropłatności. Przeczy także idei Bitcoina, który miał być nie tylko zdecentralizowaną i bezpieczną, ale także szybką i tanią w obsłudze walutą.

Rozwiązanie proponowane przez Silberta polega na wprowadzeniu Segregated Witness oraz zwiększeniu rozmiaru bloku do 2MB. Miałby być to kompromis pomiędzy obecnym rozwiązaniem, a Bitcoin Unlimited które chciało wprowadzić rozmiar bloków ustalany przez minerów w sieci. Obecnie to co proponuje Silbert zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. O samym zwiększeniu rozmiaru bloku do 2MB wypowiadali się nawet developerzy Bitcoin Core. Wprowadzenie obu zmian poskutkowałoby rozładowaniem sieci i znacznym usprawnieniem płatności, a co za tym idzie: dalszym rozwojem Bitcoina.

W pełni popieram wprowadzenie rozwiązania Segregated Witness oraz zamierzam dążyć do zwiększenia rozmiaru bloku do 2MB w przeciągu 12 miesięcy.

Źródło: Tweeter.com

Segwit, czyli Segregated Witness to rozwiązanie zaproponowane przez developerów Bitcoin Core, w pełni zaimplementowane wraz z wersją klienta 0.13.1. Pozwoli ono na uruchomienie dodatkowego łańcucha bloków, zwanego Lightning Network, odpowiedzialnego za przesyłanie małych transakcji o niskim fee. Znacząco odciąży to główny łańcuch bloków. Obecnie mikropłatności za pomocą Bitcoin są nieopłacalne ze względu na konieczność ustawiania wysokiego fee. Aby SegWit mógł zostać wprowadzony, rozwiązanie to musi zostać zaakceptowany przez 95% sieci.

 

Rafał Żuchnik

Komentarze