Rosnąca liczba akceptacji Bitcoina w Japonii

Nieco ponad tydzień temu pisaliśmy o tym, że Bitcoin stanie się pełnoprawnym środkiem płatniczym w Japonii z dniem 1 kwietnia. Od tego czasu minęło już parę dni i skala akceptacji tego środka płatności zdaje się zaskakiwać nawet największych optymistów.

Jak donosi Asia Nikkei  dwie duże sieci handlowe z dniem jutrzejszym rozpoczną akceptację płatności w Bitcoinach. Mowa o Bic Camera – specjalizującym się w elektronice – oraz pokrewnym Bicqlo Bic Camera – który działa zarówno w branży elektronicznej jak i odzieżowej. Dodatkowo współpracować z tymi firmami będzie  grupa Bitflyer, która prowadzi największą japońską giełdę kryptowalut. Współpraca ta będzie dotyczyć głównie obsługi płatności.

Początkowo zostanie jednak wprowadzony limit kwoty jakie mogą przesłać klienci poprzez kryptowaluty – będzie to 100,000 Jenów japońskich, czyli równowartość około 3500zł. Bic Camera zapowiada również wdrożenie programu zbierania punktów i nagród, tak jak przy zwykłych płatnościach gotówką i kartą. Firma nie wyklucza też implementacji płatności Bitcoinami w innych placówkach.

To jednak nie koniec doniesień. Recruit Holdings – zajmujący się reklamą oraz human resources – chce współpracować z tokijską giełdą Coincheck. Jest to o tyle istotne, że Bitcoiny staną się wtedy jedną z opcji płatności w systemie AirRegi (terminale). Oznacza to, że najpopularniejszą kryptowalutą będzie można zapłacić w blisko 260 tys. placówek. System ten jest również kompatybilny z Alipay. Jest to platforma płatności używana przez znany chiński serwis zakupów internetowych Alibaba – serwis podobny do eBay, Amazon czy Allegro.

Tak rozległe i szybkie plany dotyczące implementacji i rozwoju nowych systemów płatności Bitcoin napawa optymizmem. W wywiadzie dla cointelegraph.com Kagayaki Kawabata, menedżer ds. rozwoju w Coincheck.jp wypowiadał się pozytywnie na temat przyszłości Bitcoina w Japonii:

„Partnerstwo z grupą Recruit, bardzo dobrze znaną firmą w Japonii, z pewnością spowoduje przyspieszenie adopcji Bitcoina w handlu detalicznym. Nasz serwis był pierwszym na japońskim rynku, który wprowadził błyskawiczne bramki płatności w Bitcoinach. Konwertują one automatycznie tę kryptowalutę na Jeny. Partnerstwo z grupą Recruit, która posiada profesjonalną kadrę, pomoże nam zwiększyć liczbę firm akceptujących płatności w Bitcoinach.”

Pozostaje zatem podzielić dobre myśli Kawabaty. Plany i szacunkowa liczba akceptacji wyglądają obiecująco. Nie należy jednak „dzielić skóry na niedźwiedziu” i poczekać do faktycznej  realizacji postanowień. Z pewnością będzie to dodatkowy powód, by odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni.

 

MW.

Komentarze