Ray Dalio: potrzebne coś lepszego niż Bitcoin

Legendarny inwestor Ray Dalio, założyciel Bridgewater Associates, niedawno wypowiedział się na temat związku z wirtualnymi walutami. Podczas niedawnego wywiadu dla CNBC stwierdził, że powinno istnieć lepsze krypto niż Bitcoin. Jego zdaniem realizacja tego pomysłu jest jak najbardziej możliwa.

Alternatywa dla BTC

Dalio uważa, że ​​idealna kryptowaluta byłaby związana z inflacją. W ramach tego programu ludzie mieliby aktywa, które nie stanowią ryzyka dla ich funduszy, tak jak w przypadku BTC i innych walut. Jednocześnie byłaby to waluta, która będzie się stale umacniać, pozwalając użytkownikom zachować siłę nabywczą.

Choć docenia osiągnięcia BTC, inwestor zaprzecza, jakoby żywił jakąkolwiek sympatię do największej z cyfrowych walut. Mówi, że zamiast ulegać pokusie kupna tej kryptowaluty, niektóre akcje bardziej do niego przemawiają. Według danych CoinMarketCap w chwili pisania tego tekstu cena Bitcoina wynosi około 23 500 USD.

Ray Dalio: kryptowaluta lepsza niż BTC jest możliwa

Z punktu widzenia Dalio, kryptowaluta lepsza niż Bitcoin jest możliwa, a formuła trzymałaby się inflacji. W związku z tym waluta powiązana z indeksem cen towarów i usług konsumpcyjnych ma gwarancję wzrostu o co najmniej 2% rocznie w normalnych czasach. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do zmienności BTC.

Choć Ray Dalio zaprzecza, jakoby żywił jakąkolwiek sympatię do waluty stworzonej przez Satoshi Nakamoto, jest świadomy schyłku fiat. Sugeruje, że bez alternatywy dla tradycyjnego pieniądza ludzie będą nadal tracić siłę nabywczą i poziom życia. Twierdzi jednak, że Bitcoin nie jest rozwiązaniem.

Z drugiej strony zaprzecza, jakoby stablecoin miał jakiekolwiek znaczenie. „Myślę, że jeśli chcesz otrzymać walutę cyfrową, musisz zrobić coś innego. Nie sądzę, że monety typu stablecoin były dobre, ponieważ wtedy znowu dostajesz walutę fiducjarną” – zauważył.

Dla inwestora stworzenie lepszej kryptowaluty niż Bitcoin jest nie tylko opcją, ale koniecznością, biorąc pod uwagę upadek systemu. „Żyjemy w świecie, w którym pieniądze, jakie znamy, są w niebezpieczeństwie. Za dużo ich drukujemy” – ostrzegł.

BTC nie jest rozwiązaniem problemu z fiat

Wbrew temu, co twierdzą entuzjaści sektora kryptowalut, w szczególności Bitcoina, Dalio nie stawia na BTC jako na rozwiązanie obecnego problemu fiducjarnego. Jego zdaniem BTC nie ma tego, czego ludzie potrzebują, aby cieszyć się bezpieczeństwem finansowym. Dlatego dla wielu osób utrata 70% siły nabywczej w wyniku nagłego krachu na rynku wirtualnych walut jest gorsza niż 10% inflacja.

„To nie będzie efektywny pieniądz, nie będzie efektywnym depozytem bogactwa i nie będzie skutecznym środkiem wymiany” – ocenia. Uznaje również, że wielkie osiągnięcia waluty nie wystarczą do spełnienia tego zadania. „Myślę, że to, co osiągnął przez 12 lat, było dość niesamowite, ale myślę, że nie ma to związku z niczym” — dodaje.

Według Dalio, upadek systemu fiducjarnego jest już widoczny na horyzoncie, a ludzie zaczną szukać alternatyw, aby zachować wartość swojego majątku.

Ta przyszłość, w której fiat przejdzie do historii, inwestor postrzega jako królestwo lepszego kryptoaktywa niż Bitcoin.

Komentarze