Raport: System bankowy zużywa dwa razy więcej energii niż Bitcoin

Według szacunków Galaxy Digital, roczne zużycie energii przez sieć Bitcoin wynosi 114 TWh, podczas gdy branża bankowa zużywa rocznie ponad 260 TWh.

Firma Galaxy Digital Michaela Novogratza opublikowała w piątek raport zatytułowany „On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question”, zapewniający dostęp do metodologii swoich obliczeń na zasadach open source.

Badanie opracowane przez miningowe ramię Galaxy szacuje, że roczne zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin wynosi 113,89 TWh.Mieści się w tym zużycie energii przez górników, zużycie energii w puli i zużycie energii przez węzły. Według szacunków Galaxy, jest to wartość co najmniej dwa razy niższa niż całkowita energia zużywana przez system bankowy oraz sektor złota w ujęciu rocznym.

zużycie energii bitcoin
źródło: Galaxy Digital

Kwestia wyliczeń

Galaxy Digital Mining twierdzi, że podczas gdy zużycie energii przez Bitcoin jest przejrzyste i łatwe do śledzenia w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi takich jak Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, ocena zużycia energii w przemyśle złota i tradycyjnym systemie finansowym nie jest już taka prosta.

„Sektor bankowy nie raportuje bezpośrednio danych dotyczących zużycia energii elektrycznej”, czytamy w raporcie. Co więcej, system bankowości detalicznej i komercyjnej wymaga wielu warstw rozliczeniowych, podczas gdy Bitcoin oferuje jasne rozliczenie końcowe. Biorąc pod uwagę szacunki Galaxy dotyczące zużycia energii przez bankowe centra danych, oddziały banków, bankomaty i centra danych sieci kart, całkowite roczne zużycie energii przez system bankowy na całym świecie szacuje się na 263,72 TWh.

Aby obliczyć zużycie energii w sektorze złota, firma Galaxy Digital Mining wdrożyła szacunki całkowitej emisji gazów cieplarnianych w branży, przedstawione w raporcie World’s Gold Council zatytułowanym „Gold and climate change: Current and future impacts”. Jak oszacowano w badaniu, przemysł złota zużywa około 240,61 TWh rocznie. „Szacunki te mogą wykluczyć kluczowe źródła zużycia energii i emisji, które są efektami drugiego rzędu przemysłu złota, takie jak energia i intensywność emisji dwutlenku węgla […] w kopalniach złota” – zauważa Galaxy.

Wszystko wina Muska?

Analiza Galaxy Digital dotycząca zużycia energii przez Bitcoin pojawia się w obliczu niemałego załamania na rynku kryptowalut, który nastąpił po decyzji dyrektora generalnego Tesli, Elona Muska, o zaprzestaniu honorowania BTC jako płatności za zakupy samochodów ze względu na obawy dotyczące środowiska. „Kryptowaluta to dobry pomysł na wielu płaszczyznach i wierzymy, że ma obiecującą przyszłość, ale nie może się to wiązać z dużymi kosztami dla środowiska” – napisał w zeszłym tygodniu Musk na Twitterze.

Wywołało to krytykę ze strony społeczności kryptowalut. Niektórzy twierdzili nawet, że SpaceX musiałby zamienić swoje rakiety na wykorzystujące „bardziej zrównoważoną energię”, aby nie „wyglądać jak nieświadomy wielki hipokryta”.

Rynki kryptowalut straciły po obwieszczeniu Muska ponad 500 miliardów dolarów. W dniu dzisiejszym cena BTC spadła poniżej 43000 USD po raz pierwszy od początku lutego.

Może Cię zainteresować:


Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze