Portugalski bank blokuje transakcje związane z Bitcoinem

Nie tylko polskie banki dają do zrozumienia co sądzą o kryptowalutach. Jeden z portugalskich odpowiedników odrzucił transakcję związaną z przelewem środków z giełdy kryptowalut.

Chodzi tutaj o portugalski bank Santader Totta. Jeden z klientów nie otrzymał swoich pieniędzy z giełdy Coinbase po tym jak transakcję zablokowano. Przesłany mail zawierał wyjaśnienia, że wszelkie transakcje związane z giełdą, która handluje kryptowalutami będą blokowane z powodu braku regulacji prawnych. W trakcie rozmowy klienta z pracownikiem banku wyszło na jaw, że istnieje wewnętrzne zarządzenie banku o blokowaniu transferów powiązanych z numerem IBAN (międzynarodowy numer rachunku bankowego) giełdy Coinbase.  Jednak to nie pierwszy przypadek w tym podmiocie.

Wcześniej, jeden z klientów poinformował o blokowaniu przelewów także z giełdy Bitstamp, o czym został poinformowany drogą mailową. Blokada ta jednak nie jest kompletna, ponieważ pieniądze z innych giełd przechodzą bez problemów (np. Kraken). Co więcej, Santander Totta wykorzystuje technologie Ripple w transakcjach np. międzybankowych (również tych które występują na półwyspie Iberyjskim). Reakcja innych banków portugalskich była natychmiastowa i część z nich (Banco CTT, Caixa Geral de Depósitos, Novo Banco) zapewniła o bezpieczeństwie transferu środków między rachunkiem bankowym a tym na giełdzie.

Portugalia jest krajem, który nie uznaje Bitcoina jako środka płatniczego. Rozmowa z Centralnym Bankiem Portugalii wskazuje, że nie ma obowiązku rejestracji podmiotów, które handlują cyfrową walutą oraz nie podlegają żadnemu nadzorowi centralnemu. Plany rządowe skierowane są ku opodatkowaniu kryptowalut pomimo braku obecnie wszelkich przepisów prawnych. Wcześniej, portugalski minister finansów Mario Conteno (w momencie prezydencji Portugalii w UE) oświadczył, że europejskie instytucje będą bacznie spoglądać na kryptowaluty i kontrolować „ogólny obraz sytuacji”.

O przypadkach wspomnianych w polskich bankach było głośno chociażby w końcówce poprzedniego roku. Sytuacja z bankami ciągle się zmienia, natomiast wiele zależy od stanowiska rządów konkretnych państw. Kryptowaluty wchodzą coraz bardziej również w system bankowy, co widoczne jest chociażby w projekcie Ripple.

 

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze