Pierwszy transport towarów za Bitcoiny

W zeszłym miesiącu statek towarowy przewiózł 3 tysiące ton pszenicy z Rostov-on-Don w Rosji do Samsun w Turcji. Przewóz pszenicy został opłacony przy pomocy Bitcoina. Transport pszenicy był częścią testów systemu płatności dla towarów masowych opartego o technologię blockchain.

Chcemy stworzyć transgraniczny system płatniczy, który będzie prostszy i szybszy niż rozwiązania dostępne dzisiaj.  Z tego co nam wiadomo, jest to pierwsza umowa frachtowa oparta na kryptowalutach – Ivan Vikulov, dyrektor generalny PSF

Prime Shipping Foundation stara się aktualnie o licencję bankową na Gibraltarze, która umożliwi szybszą i łatwiejszą wymianę kryptowalut na waluty fiat. Brytyjskie terytoria zamorskie są jednymi z najbardziej przyjaznych dla kryptowalut na świecie. PSF nie jest pierwszą firmą, która podejmuje działania związane z kryptowalutami. Największy na świecie przewoźnik kontenerów A.P. Moller-Maersk rozpoczął współpracę z IBM. Celem tej współpracy ma być ograniczenie papierkowej roboty i biurokracji poprzez udostępnienie platformy handlowej o globalnym zasięgu.

Obecnie dostawa mrożonych towarów z Afryki Wschodniej do Europy musi przejść przez około 30 osób i organizacji oraz obejmować około 200 różnych rodzajów komunikacji. Ograniczenie biurokracji ma pozwolić oszczędzić nawet jedną piątą całkowitego kosztu transportu kontenera.

 Największą rzeczą, której brakuje tej branży do uwolnienia potencjału cyfryzacji, jest stworzenie narzędzia, które podniesie standardy w całej branży – Vincent Clerc, dyrektor marketingu Maersk

Platforma ma zostać udostępniona w połowie 2018r. Będzie ona oparta o technologię blockchain, co ma pomóc w zarządzaniu i śledzeniu kontenerów na całym świecie. Platforma będzie mogła odnieść sukces tylko wtedy, gdy A.P. MM przekona przewoźników, spedytorów, porty i organy celne do korzystania z niej.

Przemysł żeglugowy jest jednym z najmniej otwartych na innowacje. Prace A.P. MM mogą pomóc nie tylko w wyeliminowaniu problemu papierkowej roboty i biurokracji. System ten może być pierwszą przełomową innowacją w tym przemyśle od czasu wynalezienia kontenera w latach 50. XX wieku. Istnieje jednak pewne zagrożenie, którym jest kurs Bitcoina. W ostatnim czasie spadł on o więcej niż 40% od wyniku osiągniętego w grudniu 2017r.

Źródła: gospodarkamorska.plbloomberg

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze