Opłaty transakcyjne na Bitcoinie są najwyższe od ponad 2 lat!

Opłaty transakcyjne na Bitcoinie najwyższe od 2 lat

Koszt transakcyjne na Bitcoinie wciąż rosną, podczas gdy sieć najpopularniejszej kryptowaluty cierpi z powodu największego przeciążenia od prawie trzech lat. Według źródła danych Glassnode od środy średnia opłata za transakcję, czyli średni koszt transakcji, wyniosła 0,00086764 BTC i była najwyższa od czerwca 2018 roku. W przeliczeniu na dolary średnia opłata transakcyjna wyniosła 11,66 USD.

Poniższa grafika przedstawia średnie opłaty transakcyjne w sieci króla kryptowalut. Ostatni raz tak drogie transakcje miały miejsce w lipcu 2018 roku.

Koszty transakcji na BTC

Średnie opłaty w przeliczeniu na BTC wzrosły o 573% w ciągu ostatnich 12 dni wraz ze wzrostem ceny kryptowaluty z 11 200 do 13 800 USD. Jak widać nawet niewielkie wzrosty mogą przełożyć się na znaczny wpływ aktywności w sieci BTC.  

Problemy mempoola

Denis Vinokourov, szef badań w londyńskim prime brokerage – Bequant, skomentował obecną sytuację i tłumaczy dlaczego opłaty transakcyjne na Bitcoinie są tak wysokie:

Bitcoin mempool (centrum dowodzenia nieprzeprowadzonymi transakcjami w sieci BTC) jest ponownie w centrum uwagi w następstwie rosnących wolumenów transakcji, powodujących zatory w sieci, a tym samym podnoszących opłaty.

Jak to działa?

Mempool to zbiór niepotwierdzonych transakcji. Kiedy transakcje BTC są wykonywane, są one najpierw wysyłane do mempool, gdzie czekają na zatwierdzenie przez górników. Górnicy najpopularniejszej kryptowaluty mogą przetwarzać transakcje o wartości zaledwie 1 megabajta (MB) na blok wydobywany mniej więcej co 10 minut.

Kiedy blockchain doświadcza wzrostu ruchu, powoduje to opóźnienia i zaległości transakcji. Ponieważ popyt przewyższa podaż, górnicy zwiększają swoje przychody, nadając priorytet transakcjom z wyższymi opłatami. To z kolei zmusza innych użytkowników do oferowania wyższych opłat, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania. Jest to więc swoiste błędne koło, które tylko się zapętla.

Z tego powodu rozwiązania drugiej warstwy jak Lightning Network są kluczowe w rozwoju sieci BTC.

Finansowy Krytyk

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze