Opłaty transakcyjne Bitcoin rosną o ponad 1000%

8 605

Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin wzrosły od początku roku o ponad 1300%. Kiedy 11 maja miał miejsce halving Bitcoina, kwota niezbędna do przeprowadzenia transakcji wzrosła do ok. 5,1 USD.

Ponad 1000% wzrostów w opłatach transakcyjnych Bitcoin

Dane Bitinfocharts pokazują, że opłaty transakcyjne w Bitcoin osiągnęły w ubiegłym tygodniu nowy, najwyższy poziom w ciągu ostatnich 11 miesięcy.

opłaty transakcyjne bitcoin
źródło: BitInfoCharts

14 maja średnia opłata transakcyjna w sieci wzrosła o ponad 55% osiągając nawet 5,1 USD. Podczas gdy cena wysłania pojedynczej transakcji Bitcoin dość szybko spadła 16 maja do 3,45 USD. Aktualnie, średnia opłata za transakcję w sieci wynosi 4 USD.

Średnie opłaty transakcyjne Bitcoin utrzymywały się jeszcze na początku roku na poziomie 0,28 USD. Oznacza to, że przy obecnej średniej wynoszącej 4,092 USD zaobserwowano wzrost o ponad 1 325%.

Transakcja bitcoin za 4 USD jest wciąż tańsza niż przelew bankowy?

To, że średnie opłaty transakcyjne osiągnęły najwyższy poziom od 11 miesięcy, nie zniechęcił bynajmniej społeczności kryptowalut do korzystania z Bitcoin.

Mati Greenspan z Quantum Economics zwrócił uwagę, że średni koszt transferu BTC jest wciąż znacznie niższy niż przelewu bankowego:

Warto zaznaczyć, że przelew PayPal w wysokości 10 000 USD kosztuje co najmniej 390 USD podczas gdy ten sam transfer wartości za pośrednictwem Bitcoin kosztuje 4 USD.

Ruch w sieci sprzyja zwiększaniu opłat transakcyjnych

Historycznie opłaty transakcyjne Bitcoin rosły za każdym razem, gdy sieć odnotowywała wzmożony ruch. W takiej sytuacji, transakcje o najwyższej opłacie mają największą szansę na włączenie się do pierwszego dostępnego bloku. Im więcej nadawców ściga się o przetwarzanie i rozliczanie swoich transakcji, tym więcej gotowi są zapłacić.

Znaczący wzrost opłat transakcyjnych w sieci Bitcoin rozpoczął się około dwa tygodnie przed halvingiem. Dane blockchain.com pokazują, że (w chwili przygotowania niniejszej publikacji) na potwierdzenie przez górników czeka blisko 83 MB transakcji.

opłaty transakcyjne bitcoin
źródło: blockchain.com

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Komentarze