Obroty na chińskich giełdach spadły o ponad połowę

Cztery giełdy Bitcoina, w tym trzy największe na świecie, od wczoraj pobierają prowizję od wszystkich transakcji w wysokości 0,2 procent. Krok ten spowodował masowy spadek obrotów na tamtejszych giełdach.

O zmianach poinformowały giełdy BTCC, Huobi i OkCoin w osobnych oświadczeniach. Krok ten kojarzony jest z naciskami ze strony chińskiego rządu, który już na początku miesiąca znacznie wpłynął na spadek kursu kryptowaluty.

Po wprowadzeniu opłat transakcyjnych obroty spadły radykalnie. Dla przykładu, giełda BTCC sprzedała 8000 bitcoinów podczas pierwszej godziny sesji odbywającej się według nowych zasad. Dla porównania – podczas ostatniej sesji bez naliczanych opłat transakcyjnych sprzedano 37 tysięcy bitcoinów. Aż o 90 procent, licząc tydzień do tygodnia, spadły obroty na giełdzie OkCoin, a na giełdzie Huobi nie pojawiła się ponad połowa transakcji, która zwykle w tym czasie była zawierana.

Spadki pokazują realne zainteresowanie Bitcoinem w Chinach – państwie, gdzie obroty szacowano nawet na 98 procent ogólnoświatowego rynku. Transakcje, które odbywały się bez prowizji były łatwiejsze do kontrolowania przez boty, które mogły manipulować ceną i zaburzać rynkowe mechanizmy wymiany kryptowaluty.

Bezpośrednio po wprowadzeniu zmian cena Bitcoina na światowych rynkach spadła poniżej 900 dolarów. Wielu inwestorów podkreśla jednak, że ukazanie prawdziwej skali obrotów na chińskich giełdach jest dobrą wiadomością, ponieważ manipulacja kursem będzie utrudniona. Wahania wartości Bitcoina w przyszłości również powinny być mniejsze.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze