Najlepszy Trader ostatnich 30 lat – Stokarz Czyta Rynek #28

Najlepszy trader ostatnich 30 lat to matematyk – Jim Simons. Poznajcie jego historię i dowiedzcie się, czego możemy nauczyć się z jego podejścia do rynków.

Co sprawiło, że Jim Simons z akademickiego profesora, stał się twórcą najbardziej spektakularnego funduszu hedingowego na świecie? Jaka jest jego recepta na sukces?

Najlepszy Trader matematykiem?

Najlepszy Trader ostatnich 30 lat - Fundusz Medallion
Stop zwrotu Funduszu Medallion – w 2003r. zawiesił on publiczne raportowanie zysków.

Wystarczy jedno spojrzenie na wyniki finansowe Medallion Fund, żeby zgodnie stwierdzić, że jest to niemalże nieprawdopodobne. Być może mamy do czynienia z pewnym wysublimowanym oszustwem, na łamach którego Simons od 30 lat wyrolowuje naiwnych inwestorów? Nic bardziej mylnego.

Od wielu lat cały kapitał, którym zarządza Medallion należy do samego Simonsa, pracowników funduszu oraz garstki przedstawicieli rodziny Jima i bliskich krewnych.

Widząc wykształcenie personelu funduszu, moglibyśmy mieć wrażenie, że trafiliśmy do jakiejś placówki badawczej. Medallion Fund pełen jest astronomów, fizyków i oczywiście matematyków. Sam Simons przyznaje, że ci pierwsi są świetni w analizowaniu ogromnych zbiorów danych i wyciągania z nich wniosków, zauważania anomalii i opracowywaniu systemów wczesnego ich wykrywania w przyszłości, aby następnie wykorzystać tę wiedzę do zajmowania krótkoterminowych, wysoce zlewarowanych i (o dziwo) stosunkowo bezpiecznych pozycji na rynku.

Być może właśnie tak nieintuicyjne podejście do ludzi pracujących na sukces funduszu okazało się czynnikiem, który doprowadził do niesamowitych zwrotów kapitałowych?

Tajniki Sukcesu Medallionu

Co prawda wszelkie informacje na temat konkretnego działania systemów Medallionu pozostają ściśle tajne, niemniej z kilku nielicznych wywiadów z Simonsem, możemy wyciągnąć nieco mądrości, która być może i nam pomoże w przetrwaniu na rynkach finansowych.

  • Simons nie zajmuje się ekonomią.
  • Nigdy nie stara się przewidzieć tego co stanie się na rynku w przyszłości.
  • Nie wydaje predykcji i osądów o markecie.
  • Połowa trejdów Medallionu przynosi straty.
  • Jim nie przykłada większej wagi do fundamentów (choć robił to kiedyś).
  • System Medallionu analizuje anomalie – nikt nie zastanawia się dlaczego coś się rusza, czemu kurs idzie do góry, nie stara się znaleźć logicznego wytłumaczenia zachowań rynku – liczy się tylko to, że coś takiego nastąpiło i jak można to wykorzystać.

Więcej na temat Medallionu możecie przeczytać w książce: The Man Who Solved the Market.

Analiza techniczna kursu Bitcoina

Wracając już na nasze rodzime kryptowalutowe podwórko, gdzie nieefektywności są na tyle duże, że każdy z nas jest w stanie je wykorzystywać, spójrzmy jak przez ostatni tydzień zachowywała się cena Bitcoina i czego możemy spodziewać się w nadchodzących dniach oraz długoterminowo w pierwszym kwartale tego roku.

Zeszłotygodniowa analiza BTC

Przypomniawszy zeszłotygodniowy wykres, owa konfiguracja okazała się trafna. Bitcoin wzrósł delikatnie ponad $9000 USD, po czym rozpoczęła się korekta. Obecnie znajduje się nieco poniżej zielonego poziomu, odbiwszy od różowej linii diagonalnej.

Na wykresie w skali tygodniowej dzieją się ciekawe rzeczy. Po konsolidacji w obszarze 6-7k wkroczyliśmy w zakres 8k. Trend wzrostowy od dołka wygląda na zdrowy, wraz z średnimi kroczącymi leniwie podążającymi za ceną (nie mamy za tym do czynienia z raptownym wzrostem bez utworzenia żadnych struktur cenowych mogących służyć za wsparcia).

W tym miejscu dokładam do mojej długoterminowej pozycji long spot BTC ($8291). Jeśli śledzicie na bieżąco moje teksty wiecie, że pierwsza transza zakupiona została po cenie $6800.

Spodziewam się zamknięcia świecy tygodniowej na poziomie $8300-$8150. Idealnie, dla utwierdzenia się w byczowatości, następna tygodniowa świeca powinna zamknąć się pro wzrostowo sygnalizując siłę kupujących na tych poziomach. Wszelki spadek niżej, a już w szczególności ponowne dojście do granicy $7600, byłoby dla mnie potwierdzeniem, że prędzej czy później będę w stanie zakupić BTC za $4-5k USD (gdzie w takim wypadku zrealizowałbym 3 transzę zakupu, bądź zamknął poprzednie dwie – w zależności od tego, co działoby się z ceną).

Pamiętajcie, mówimy o długoterminowym zakupie BTC z myślą o sprzedaży w okolicach $20k jeśli doszlibyśmy tam w następnym byczym rynku.

Czas na byczy rynek?

Chciałbym obszerniej przedstawić mój byczy scenariusz dla BTC. Powoli zbliżamy się do halvingu Bitcoina, co może okazać się kluczowym wydarzeniem wpływającym na rosnące kursy kryptowalut (a przynajmniej większości z nich):

Jak możecie dostrzec na przedstawionej grafice, spróbowałem porównać poprzednią akumulację oraz ekspansję z tą obecną. Główna różnica przedstawia się w strukturze ceny, która zbudowana została w czasie rajdu kursu w górę.

Sygnalizuje to akceptację tych poziomów cenowych przez kupujących i sprzedających.

Jest to dobry znak – w przeciwieństwie do tego co mogliśmy obserwować w czasie rajdu do $10.5k, kiedy to cena nie respektowała żadnego poziomu i zwyczajnie przez nie wszystkie przeleciała.

Obecny ruch w górę był inny. Bardziej dojrzały, ze średnimi kroczącymi podtrzymującymi wyższe poziomu. Może to wskazywać, że odbicie od $9k i spadek na $8200 to jedynie retest.

Obserwując zachowanie ceny na niższych przedziałach czasowych otrzymujemy interesujące wnioski. Pomimo wcześniejszego silnego ruchu w górę z tego obszaru, przy ponownym zejściu do niego nie pokonaliśmy go w jednej, długiej świecy spadkowej – co sygnalizowałoby słabość ceny, przy jednoczesnej silę sprzedających: niedźwiedzie rynkowe kontrolowałyby sytuację. Tak się jednak nie stało i wyraźnie możemy zauważyć zainteresowanie kupujących.

Struktura ceny na niższych interwałach

Co również mi się podoba, to mikrostruktura ceny na LTF. Trzy razy kupujący wkroczyli do gry, utrzymując kurs przed spadkiem.

Spoglądając następnie na relację ceny do czasu, po dzisiejszym zamknięciu dziennej świecy (24.00 UTC) chciałbym zobaczyć grindowanie ceny wyżej (zamiast schodzenia niżej). Dodałoby to pewności do byczego scenariusza, gdyż momentum każdego trendu rozpoczyna się wpierw na niższych interwałach, a dopiero później widoczne jest w większej skali.

Przyjmuję również za możliwość, że w ciągu weekendu zahaczymy o $8150-$8230, żeby zebrać zlecenia stop loss mieszczące się poniżej.

Warunki wyjścia z pozycji (sprzedaż transzy BTC spot zakupionej na $8291): jeśli w ciągu 3 dni cena spadnie niżej niż $8150-$8230.

Podsumowanie – Najlepszy Trader

W komentarzach napiszcie koniecznie, co uważacie o ostatnich ruchach kursu Bitcoina! Podzielcie się również swoim zdaniem na temat Funduszu Medallion i sukcesu Jimiego Simonsa. Czy metoda naukowa oraz systematyczne podejście do rynków są skuteczniejsze od przeczucia i intuicji charakteryzujących klasycznych traderów?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze